Wyjazd za granicę w czasie studiów dla wielu młodych osób jest zazwyczaj fantastyczną przygodą, która pozwoli przede wszystkim zdobyć nowe doświadczenia oraz poszerzyć dotychczasowe horyzonty. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się wymiana studencka w ramach programu Erasmus+.
Główne założenia programu
Program wymiany studenckiej Erasmus, który obejmuje kraje Europy, doczekał się rozbudowy i rozszerzenia o kraje spoza Wspólnoty. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat. Stanowi efekt połączenia kilku europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013:
- programu „Uczenie się przez całe życie”,
- programu „Młodzież w działaniu”,
- Erasmus Mundus,
- Tempus,
- Alfa,
- Edulink
- oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Głównym założeniem programu Erasmus + jest rozwój umiejętności poszczególnych uczestników i zwiększenie szans na zatrudnienie młodych ludzi, pokonanie kryzysu oraz modernizacja systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży. Program umożliwia wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcie studiów, odbycie praktyki, szkoleń lub zaangażowanie się w wolontariat) uczniom studentom i członkom kadry edukacyjnej. Dodatkowo oraz wspiera współpracę pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy. Oferta programu Erasmus+ jest skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i do różnych rodzaju organizacji. Kryteria uczestnictwa różnią się w zależności od kraju i rodzaju projektu.
Uczestnicy programu Erasmus +
Do krajów uczestniczących w programie należą:
- państwa członkowskie Unii Europejskiej;
- państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia;
- państwa kandydujące do UE: Turcja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.
Osoba zainteresowana samodzielnie wybiera kraj oraz uczelnię, gdzie chce wyjechać spośród miejsc znajdujących się w ofercie konkretnej uczelni. Mobilność studentów nadzoruje natomiast Narodowa Agencja programu Erasmus+, którą w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Erasmus + – jak się dostać?
Osoba, która chce wyjechać na studia za granicę w ramach programu Erasmus+, musi być zarejestrowana w instytucji szkolnictwa wyższego i zapisana na studia, kończące się uzyskaniem stopnia naukowego lub zdobyciem wykształcenia wyższego. Studia za granicą powinny być adekwatne z punktu widzenia kierunku studiów i rozwoju osobistego, a przy tym stanowić element programu studiów realizowanego przez studenta. Uczelnia macierzysta natomiast musi posiadać Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego nadaną przez Komisję Europejską, a także prowadzić w danym roku akademickim wymianę studentów. Podstawowymi kryteriami kwalifikacji studentów są:
- średnia ocen (z ostatniego zaliczonego semestru)
- oraz znajomość języka obcego zgodna z wymogami uczelni lub instytucji przyjmującej na poziomie B2.
Studenci pierwszego cyklu muszą być studentami co najmniej drugiego roku. Termin rekrutacji każda uczelnia ustala indywidualnie.