Jak obniżyć spalanie?

Jak obniżyć spalanie?

Jak obnizyć spalanieNieustannie skoki cenowe na stacjach paliw mogą doprowadzić każdego kierowcę o zawrót głowy. Jedni tankują od razu cały baniak, by móc dłużej jeździć na nieco tańszym paliwie, inni próbują swoich sił w tak zwanym eco-drivingu, jednak wszyscy zadają sobie pytanie, jak obniżyć spalanie w aucie? Stosując się do poniższych porad, można zaoszczędzić około 20% kosztów na miesięcznych wydatkach w paliwie. Czy to dużo? Dla jednych nie, jednak biorąc pod uwagę roczne koszty eksploatacji auta, to suma może okazać się dość zaskakująca.

Nie stać mnie na nowy samochód z salonu, jeżdżę jednak stosunkowo nowym autem (rocznik 2009, francuska marka), który pali średnio 6 litrów diesla na 100km. Przy średniej cenie 4,20zł/litr paliwa i miesięcznym przejeździe około 480km, płacę miesięcznie około 120zł za paliwo (rocznie 1440zł). Zakładając, że obecna cena diesla się utrzyma i będę nadal będę stosować się do poniższych rad, uda mi się zaoszczędzić 20%kosztów, czyli rocznie prawie 300zł, a to tyle, ile wynosi moje ubezpieczenie OC.

  1. Nigdy nie jeźdź z załadowanym bagażnikiem, a zwłaszcza wożąc takie rzeczy jak zużyte pojemniki na płyny samochodowe, koszyki na zakupy, stare opony, bagażniki montowane na dach i wózki dziecięce. Dlaczego? Przyjmuje się, że na każde 100km dodatkowego ciężaru trzeba spalić około 0,5l paliwa więcej.
  2. Dobierz biegi do swojej prędkości, zwłaszcza jeśli jedziesz po płaskim terenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut z silnikiem diesla, które nie lubią zbyt niskich obrotów. Najbardziej optymalne jest utrzymanie mocy silnika na poziomie 2200-2700 obrotów na minutę. Nie bójcie się włączać 5 lub 6 biegu, jeśli jedziecie po drodze ekspresowej. Pierwszy bieg służy tylko do ruszania, po przejeździe 5-10 metrów powinno się od razu wrzucić dwójkę.taksówka
  3. Widząc z daleka korek lub zapalające się czerwone światło, warto od razu zredukować prędkość, jadąc na biegach, które się kolejno zmniejsza, puszczamy sprzęgło, a hamulec wciskamy dopiero wtedy, gdy zbliżamy się do innego auta. Silnik nie pobiera wówczas w ogóle paliwa.
  4. Rozpędzaj samochód w krótkim czasie, wciskają ¾ pedał gazu. Chwilowo pojazd zużywa więcej paliwa, jednak w dłuższej perspektywie jest to bardziej optymalne dla pracy silnika.
  5. Unikaj krótkich jazd kilka razy dziennie. Masz w planach wizytę u lekarza, spotkanie ze znajomą i zakupy w sklepie? Postaraj się wszystkie czynności wykonać tego samego dnia. Zimny silnik zużywa znacznie więcej paliwa niż rozgrzany, taka jazda na krótkie dystanse w ogóle nie sprzyja mechanizmom auta, powodując ich szybszą eksploatację. Czasem warto podjechać rowerem lub przejść się spacerkiem po bułki, niż wstawać i jechać zaledwie 2-3km do piekarni.motor
  6. Utknąłeś w wielokilometrowym korku? Z pewnością osoby jadące na weekend do Zakopanego lub na Pomorze nieraz spotkały się z tego typu sytuacją. Widząc sznur stojących w miejscu aut powinno się wyłączyć silnik, który tylko zużywa niepotrzebnie spore ilości paliwa. Samochody nowszych generacji posiadają automatyczny moduł wyłączania w momencie, jeśli pojazd stoi dłużej niż 2 minuty, po czym po naciśnięciu gazu automatycznie uruchamiają silnik.
  7. Zwracaj uwagę na podgrzewanie powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym. Jeśli tylko szyby i lusterka rozmarzły, a fotele zrobiły się ciepłe, to nie ma większego sensu dalsze podtrzymywanie temperatury. Wyjątkiem jest tylko klimatyzacja w upalne dni, bez której ciężko się obejść 😉
  8. Regularnie, co 2-3 miesiące, sprawdzaj ciśnienie w oponach. Nieprawidłowe (zbyt niskie) sprawia, iż samochód gorzej trzyma się podłoża i zużywa więcej paliwa.
Author: Tomek

Dodaj komentarz