Pielęgnacja kostki brukowej

Kostka brukowa należy obecnie do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przede wszystkim do aranżacji estetycznych podjazdów, oryginalnych ścieżek ogrodowych, eleganckich tarasów i balkonów oraz wielu innych nawierzchni. Daje nieograniczone wręcz możliwości tworzenia fantazyjnych, często zaskakujących  kompozycji, które idealnie komponują z elewacją budynku i jego otoczeniem. Kostka brukowa jest wprawdzie trwała i stosunkowo odporna na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, ale wymaga regularnego oczyszczania i odpowiedniej pielęgnacji.

Usuwanie zabrudzeń z kostki brukowej

W codziennej eksploatacji kostka brukowa narażona jest przede wszystkim na różnorodne zabrudzenia. Gromadzący się kurz, błoto, osady, pleśń, chwasty, mchy, pozostałości gnijących liści czy plamy oleju wyglądają nieestetycznie i psują cały efekt. Można je usunąć zazwyczaj w prosty sposób, wykorzystując myjkę ciśnieniową oraz odpowiednie środki czyszczące i pielęgnacyjne. Zdaniem specjalistów kostka brukowa powinna być myta co najmniej 2-3 razy w roku (najlepiej myjką ciśnieniową). W ten sposób można usunąć zarówno nieczystości  związane ze standardowym użytkowaniem, jak i organiczny nalot. W przypadku tłustych, trudnych do usunięcia plam z tłuszczu (np. oleju silnikowego, z grillowanego mięsa) doskonale sprawdzają się specjalne odplamiacze olejowe. W ofercie poszczególnych producentów dostępne są obecnie środki, które nie powodują niekorzystnych zmian strukturalnych i kolorystycznych w kostce brukowej.

Usuwanie mchów i chwastów

Wiosną na powierzchni kostki brukowej lub w spoinach pojawiają się chwasty i mchy, zwłaszcza w wilgotnych i zacienionych miejscach. W efekcie nawierzchnia staje się śliska po deszczu i niebezpieczna. Najprostszą metodą jest ręczne (tzw. mechaniczne) usunięcie zbędnych i brzydkich roślin, które szpecą podjazd, ścieżkę ogrodową czy taras.  Chwasty należy usuwać dokładnie z korzeniami, ponieważ usuwanie wyłącznie zielonej części rośliny powoduje szybkie jej odrastanie. Przy intensywnym wzroście chwastów warto natomiast wykorzystać palnik gazowy. W ostateczności natomiast, gdy inne sposoby nie eliminują problemu, można sięgnąć po specjalne preparaty do zwalczania chwastów dostępne w każdym sklepie ogrodowym.

Impregnacja kostki brukowej

Ważnym elementem pielęgnacji kostki brukowej jest odpowiednia impregnacja. Zabieg gwarantuje wielomiesięczną ochronę materiału przed zabrudzeniami i negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, a także znacznie ułatwia kolejne prace czyszczące. Skutecznie zapobiega odpryskom, wchłanianiu brzydkich plam oraz wydłuża trwałość kostki brukowej. Odpowiedni preparat do impregnacji  hamuje wzrost mchów i chwastów, tworząc cienką warstwę, która utrudnia wpadnięcie nasion w szczeliny między poszczególnymi kostkami. Zdecydowana większość producentów impregnuje wprawdzie kostkę brukową już na linii produkcyjnej, ale warto dodatkowo zabezpieczyć materiał po wykonaniu nawierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.