Recenzja: Seat Alhambra używany

Natchniony historią naszych sąsiadów postanowiłem znów zacząć pisać o samochodach. A okazja była poważna, bo ludzie ci zastanawiali się, kiedy i na co wymienić swojego starego volkswagena golfa. Dodam, że mają dwoje dzieci, dziadków w pobliżu miejsca zamieszkania, oraz psa – więc trochę „się wozi”. Moja propozycja to Seat Alhambra używany, ale z małym przebiegiem.

Auto rodzinne

Dlaczego właśnie Alhambra? Ze względu na to, że jest samochód przestronny. Wiem, że brzmi to niezbyt przekonująco, ale często słyszy się to samo – że jakiś wóz jest duży, obszerny, ma miejsce – ale rzeczywistość nieco rozczarowuje. Tu nie ma wątpliwości. Wystarczy wsiąść i  przejechać się kawałek, by poczuć różnicę. Ja miałem akurat jakiś czas temu okazję. Przede wszystkim jest to jednak auto bezpiecznie, bo zwinne (innymi słowy, dobrze się prowadzi 😉 – być może to zasługa jednej z najlepszych jednostek napędowych tej marki – czyli mającego bardzo dobre opinie użytkowników silnika o pojemności 2000 cm sześciennych i moc 115 koni mechanicznych.

Ta zmiana biegów

Seat Alhambra używany czy nowy, z roku 2010 czy 2006, ma niezmiennie tą samą, ręczną, sześciobiegową skrzynię sekwencyjną. Cała radość jednak w tym, że biegi wchodzą tu niezwykle gładko – zatem jest to wbrew pozorom świetny model również dla osób uczących się dopiero jazdy, w tym dla takich, które przesiadają z się ze starego na nowe auto, albo przeprowadzają z miasta do wsi i vice versa. To autko po prostu szybko „scala się” z nowym kierowcą. Nawet takim, który pół życia przejeździł w maluchu 🙂

Diabeł tkwi w szczegółach

Immobilizer, komputer pokładowy, klima… I jeszcze coś dla miłośników estetyki i motoryzacji „wizualnej” – Alhambra jest ładny i wysmakowany, choć widać to głównie od środka. Elegancka czerń, kilka typów obić do wyboru (co prawda gdy decydujemy się kupić Seat Alhambra używany, nie mamy już za dużego wyboru, ale za to w używanych autach tej marki i tego typu można dziś dość dowolnie przebierać, bo na sieciowych portalach jest ich sporo.) Do tego prosta i przejrzysta deska rozdzielcza, bez szpanu i glupot dla małolatów. Wygoda, minimalizm, funkcjonalność!

Seat Alhambra używany

Źródło: Seat

Seat alhambra używany: benzyna czy LPG?

Bardzo dużo jest ogłoszeń w stylu „Sprzedam TANIO Seat Alhambra używane, w pełni przerobione na gaz, minimalne spalanie w mieście i za miastem. To oczywiście nadal prawda, że autko „gazowe” będzie dużo tańsze w eksploatacji. Niestety! Bo jednak, co by nie mówić, na klasycznym paliwie mi osobiście jeździ się inaczej i dużo lepiej niż na LPG, a w dodatku skoro mówimy o aucie z założenia rodzinnym… To… to no cóż, benzynka jest jednak bezpieczniejsza. Nie mówiąc już o tym, że zbiornik na paliwo zajmuje nam wtedy wiele miejsca w bagażniku. Jeśli jednak już koniecznie auto na gaz, to warto dokładne sprawdzić stan oraz rok powstania instalacji.

Podsumowując…

Zamiast szczegółowego opisu osiągów i wymiarów Seata Alhambra posłużę się poniższą infografiką. I to zarazem dobra okazja, by zebrać w całość zalety, jak i wady tego wozu. Faktycznie – tych pierwszych jest wiele, ale czy są i wady? Tak – jedna i dla wielu osób dość poważna. Mianowicie jest to auto duże – tak od środka, jak i od zewnątrz. A zatem jeśli nie umiecie parkować w trudnych warunkach i dużymi autami, to… chyba będzie trzeba się jeszcze wiele nauczyć 😉

Seat Alhambra używany

Źródło: http://www.seat-auto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.