Nie bać się utraty pracy

Nie bać się utraty pracy

Statystyki nieco przerażają – ponad połowa Polaków boi się utraty pracy. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłych zmian pracy, na obecnych stanowiskach przepracowaliśmy wiele lat, a im jesteśmy starsi – tym wizja utraty, poszukiwania i zmiany pracy wydaje się trudniejsza.

Nie bać się utraty pracy


Jest i druga strona tego medalu – Polacy to pracoholicy. Według danych zebranych przez Komisję Europejską znajdujemy się w ścisłej czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie (pokonali nas tylko Grecy i Rosjanie). Nic więc w tym dziwnego, że na sama myśl o pozostaniu bez pracy, dostajemy gęsiej skórki i nerwowych tików. Ale spokojnie – ten lęk da się pokonać.


Analiza

Przeanalizuj na zimno sytuację w firmie – czy faktycznie powinieneś obawiać się zwolnienia? Czy twoje obawy są zwyczajnie bezpodstawne? Strach przed utratą pracy to zjawisko globalne i powszechne (nie tylko w Polsce), często jednak jest zupełnie nieuzasadniony.

Nauka

Popracuj nad zwiększeniem swoich kompetencji – nie spoczywaj na laurach tylko dlatego, że na obecnym stanowisku nie ma potrzeby dalszego dokształcania się. Zdobycie dodatkowych uprawnień, podniesienie kwalifikacji i znajomość dodatkowych języków obcych zwiększą Twoją wartość nie tylko na rynku pracy, ale i zapunktują u obecnego pracodawcy.

Planowanie

Miej plan – dokładne zaplanowanie ścieżki zawodowej i zmian w karierze pomoże uporać się z zaskakującymi sytuacjami. Dobrze jest także ująć w nim ewentualne nieprzychylne zmienne, takie jak nagła zmiana na rynku pracy.

Bądź pierwszy!

Nie czekaj na wymówienie – jeśli masz przed sobą możliwość rozwoju u innego pracodawcy lub jesteś pewien, że staniesz się ofiarą redukcji etatów, nie zwlekaj – zmień pracę już dziś.

Nie bać się utraty pracy

Author: Tomek

Dodaj komentarz