XXI wiek to bez wątpienia wyjątkowy okres w dziejach ludzkości. To właśnie wtedy w zawrotnym tempie rozwinęła się komputeryzacja, robotyzacja i miniaturyzacja. Godne podziwu osiągnięcia ma też medycyna XXI wieku. Era Internetu sprawiła, że mamy większy niż kiedykolwiek wcześniej dostęp do informacji właściwie na każdy temat, z każdego zakątka świata. A mimo to właśnie w XXI wieku zaczęły się także rozwijać tak zwane choroby cywilizacyjne. Choć nie można się nimi zarazić, wciąż rośnie ilość ich ofiar. W efekcie prowadzą do niepełnosprawności i nawet 80% wszystkich zgonów na świecie. Czym są choroby cywilizacyjne? Co je powoduje?
Choroby XXI wieku – co się przyczynia do ich rozwoju?
Choroby cywilizacyjne można podzielić na dwie grupy – bezpośrednie i pośrednie. Pierwsza z nich to grupa przypadłości rozwijających się na skutek złego odżywiania, braku aktywności fizycznej, przewlekłego stresu, używek, a więc ogólnie rzecz biorąc niezdrowego stylu życia. Z przykrością trzeba stwierdzić, że wielu chorób cywilizacyjnych ludzie nabawiają się po prostu na własne życzenie. Druga grupa schorzeń wynika z czynników, na które nie mamy wpływu, tj. zanieczyszczenie środowiska, rosnące uprzemysłowienie, hałas czy szkodliwe promieniowanie. Życie w dużym mieście, gdzie na porządku dziennym, jest ogromny ruch uliczny i duża ilość zakładów przemysłowych sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na pewne dolegliwości.
Najczęstsze przypadłości XXI wieku
Choroby cywilizacyjne są więc niejako skutkiem ubocznym życia w takim, a nie innym świecie. Obserwując dolegliwości osób prowadzących nie do końca zdrowy tryb życia lub zmagających się na co dzień z ogromnym stresem i napięciem, można wyróżnić kilka grup chorób.
- Choroby naczyniowo-sercowe – źle funkcjonujący układ krwionośny może skutkować chorobami takimi, jak zawał serca, miażdżyca, udar mózgu czy najpopularniejsze nadciśnienie tętnicze. Co istotne, schorzenia te dotyczą coraz to młodszych osób, co tylko pokazuje skalę problemu.
- Choroby przewodu pokarmowego – dolegliwości ze strony układu trawiennego to często wynik złej diety, jedzenia w pośpiechu oraz stresu. Zacząć może się na częstych biegunkach i zaparciach, a skończyć na refluksie żołądkowych, zespole jelita drażliwego, chorobie wrzodowej dwunastnicy i żołądka i wreszcie nowotworach.
- Choroby psychiczne – zaliczamy do nich wszelkie zaburzenia mogące być wynikiem silnego stresu, napięcia czy zniekształconego obrazu samego siebie wynikającego z porównywaniem się do promowanych obecnie kanonów piękna. Zaliczamy do nich zaburzenia odżywiania, depresję, zaburzenia lękowe, a także schizofrenię i wszelkiego rodzaju uzależnienia. Do zaburzeń tego typu zaliczamy także paraliż senny, będący zaburzeniem snu. Paraliżem sennym nazywamy sytuację, w której człowiek wybudza się i jest świadomy tego, co się wokół niego dzieje, ale jego ciało nadal jest pogrążone we śnie i przez to nie ma nad nim kontroli. W efekcie osoba dotknięta tym zaburzeniem nie może się w ogóle poruszyć. Taki stan może trwać od kilku do kilkunastu minut.
>> Czytaj więcej o paraliżu sennym
4. Otyłość – to prawdziwa plaga XXI wieku. Dotyka już dzieci w wieku przedszkolnym i jest najczęstszą przyczyną rozwinięcia się chorób wymienionych powyżej. Otyłość ma swoje korzenie w spopularyzowaniu jedzenia typu fast food, ale także to wynik żywności wysoce przetworzonej, braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia
5. Cukrzyca – schorzenie często idące w parze z otyłością. Może być przekazywana genetycznie, niemniej coraz popularniejsza jest odmiana, której można nabyć na skutek nieprawidłowego odżywiania. Jej wcześniejszym stadium jest insulinooporność, również popularna przypadłość cywilizacyjna.