Przez żołądek do serca… ale nie tylko. Gdy byłem młody – gdy byłem bardzo młody – nie miałem z żołądkiem żadnych problemów, a jadłem wszystko niemal co popadnie. Z czasem jednak nadmiar smażeniny, a może i piwa czy wina, zaczął mi nieco przeszkadzać. Pewnego dnia postanowiłem wreszcie zadbać o te sprawy…
Dobra dieta na żołądek
Żołądek jest to najszersza część układu pokarmowego. Objętość żołądka u dorosłego wynosi nawet 1,5 litra! A jego elastyczność może się zwiększać aż cztery razy. Niestety jednak – ponoć przy złej diecie i nieodpowiednim stylu życia zwykle może łatwo dojść do zwiększenia ryzyka wystąpienia wielu chorób tego organu. Najczęstszym schorzeniem o podłożu pokarmowym jest tu ostre zapalenie żołądka. Sprzyjają mu: częste spożywanie alkoholu, żywność wysoko przetworzona lub zatruta toksynami wytworzonymi przez bakterie, urazy, stres, niestrawność.
Oprócz leczenia objawowego bardzo ważne jest odpowiednia dieta na żołądek. Przebiega to w czterech etapach i różnych dietach. Na początku stosowana jest zwykle dieta płynna, następnie zaleca się dietę płynno-papkowatą, papkowatą oraz – końcowo – lekką dieta łatwo strawną, z ograniczeniem substancji pobudzających zwiększone wydzielanie się soku żołądkowego. Wyeliminowane powinny być więc: tłuste sosy i ciasta, ostre przyprawy, dania smażone i duże ilości tłuszczu, ocet i produkty go zawierające, marynaty, alkohol, papierosy i mocna kawa, silne wywary warzywne. Do diety jak najczęściej włączamy świeże warzywa i owoce.
Źródło: http://silaiwitalnosc.pl
Jak dbać o żołądek, jedząc nie zawsze zdrowo?
Co jeszcze możemy zrobić dla naszych żołądków? Dieta na żołądek jest niewątpliwie ważna, ale to nie wszystko, warto bowiem… ruszyć cztery litery. A przede wszystkim nie leżeć do góry brzuchem. To po prostu wspomoże nasz naturalny metabolizm. Jeszcze ważniejsza jest jednak… profilaktyka. Jeśli często mamy więc zgagi, refluksy lub nudności, lub czujemy że nie możemy się najeść, mimo że jemu dość dużo, warto wykonać na przykład gastroskopię, która wykluczy wrzody i nowotwory. Pamiętaj, że żołądek nie jest szczególnie unerwionym organem – rak żołądka z początku wcale nie boli…
Ziółka na żołądek?
W przypadku pojawiania się sporadycznych i niezbyt mocnych dolegliwości żołądkowych w pierwszej kolejności warto też wypróbować tradycyjne metody domowe. Na mnie najlepiej działa napar z mięty oraz rumianek w postaci herbatki z Herbapolu. Podobno żołądek ochrania też znakomicie rozgotowane siemię lniane, które pomaga w regeneracji śluzówki. Można też sięgnąć po specjalne suplementy diety o działaniu kompleksowym na dolegliwości trawienne.
Źródło: www.verdin.pl
I jeszcze na koniec – pomocny będzie brak stresu, wysypianie się, względnie spokojne życie 🙂