konstrukcja

Dlaczego warto złożyć komputer stacjonarny samemu?

Podzespoły komputerowe są najdroższe w historii, a opłacalność zakupu laptopa można rozpatrywać tylko w sytuacji wymuszonej pracy mobilnej i utrudnień w ulokowaniu zestawu PC-monitor i klawiatura z myszą. Wydajność stacjonarnego PC-ta jest bezdyskusyjnie większa od podobnie wycenionego notebooka. Stąd ich ogromna popularność. Jeżeli miałeś kiedyś styczność z podzespołami bazowymi komputera i wiesz, jak je ze sobą łączyć, to naturalną decyzją będzie zbudowanie nowego zestawu samemu z pominięciem nawet najwydajniejszych kompletów. Jakie są główne korzyści z dokonania tego wyboru?

Lepiej dopasowane puzzle

komputer
źródło: https://www.pexels.com/

Świat komponentów komputerowych to dziesiątki modeli i tysiące konfiguracji, które dzięki sterownikom obsługują te same programy i gry, mimo tak wielkich różnic w mocy obliczeniowej. Same płyty główne tworzone na bazie chipsetu, są w stanie udoskonalić połączenia między procesorem a pamięciom RAM lub podnieść wydajność GPU dzięki zastosowaniu połączenia dwóch, lub więcej kart graficznych. Popularne podkręcanie także zależne jest od płyty głównej, która w droższej wersji posiada lepsze zabezpieczenia na wypadek przegrzania, przepięcia i innych ewentualności. Droższa płyta obsłuży szybszą pamięć RAM, procesor i zapewni wyższą jakość dźwięku, ponieważ jej elementem jest karta dźwiękowa. Tanie MOBO w konfiguracjach budżetowych jest wąskim gardłem do przeprowadzani OC i dalszego upgrade’u. Zasilacz o zbyt małej mocy i efektywności energetycznej to także ogranicznik, który należy wymienić, jeżeli celujemy w większą moc podzespołów pobierających więcej watów. Budując zestaw komputerowy samemu, decydujemy jakiej firmy podzespoły wybierzemy. Gotowe zestawy korzystają często z bardzo tanich lub stanowczo za drogich komponentów. Dopasowując je samemu, możemy równie oszczędzić, oraz zainwestować w lepszy procesor lub kartę kosztem np. pamięci, obudowy, MOBO lub bajeranckiego chłodzenia.

Idealny PC dla twojego budżetu

Nie ukrywam, że to budżet jest głównym czynnikiem, za którym idzie wybór samodzielnego złożenia komputera. Oprócz doboru części względem preferencji i głębokości portfela oszczędzamy na złożeniu zestawu. Dawniej nie przykładano do tego takiej uwagi. Było mniej kabli, a obudowa stanowiła zabezpieczenie bez specjalnych wodotrysków i dodatkowych funkcjonalności we wnętrzu. Cena złożenia komputera to koszt estetycznego ułożenia okablowania i zadbanie o montaż dysków i dodatkowego chłodzenia. Jesteście w stanie zrobić to samemu w ciągu 1-2 godzin, bez pomocy informatyka.

Rozbudowa w przyszłości

płyta główna
źródło: https://www.pexels.com/

Trzy lata w świecie komputerów to od 15% do 45% odczuwalnego skoku wydajności na każdym komponencie nie licząc tych do zadań wizualno-ochronnych. Pięć lat nieobecności w podzespołach skutkuje nawet pięciokrotną stratą na wydajności obecnej maszyny. Dlatego osoby budujące samodzielne zestawy komputerowe dbają o ich świeżość, poprzez otwarcie furtki do rozbudowy, lub jak wolicie, podmiany komponentów na potężniejsze. Taką bramą dostępu do rozwoju PC jest płyta główna i zasilacz. Pierwsza powinna charakteryzować, przyszłościowym zestawem złącz, portów i solidną ochroną przeciw przegrzewaniu. Natomiast zasilacz dostarczy zapas mocy, gdy zdecydujemy się na wymianę procesora na mocniejszy, lub dodanie drugiej kary graficzne w SLI. Lekceważone są kości RAM i ich prędkość, ale jak pokazują testy gier różnica w pamięci DDR4 2400 a DDR4 3200 może wpłynąć na stratę lub zysk do 10% płynności – średnio 8 dodatkowych klatek na sekundę.

Klejąc swojego PC-ta marzeń możemy pozbyć się nieopłacalnych dla naszych wymagań komponentów na rzecz tych, które wykorzystamy, a z czasem rozbudujemy o lepsze. Wyjdzie nam to taniej. Dla osób, które cenią sobie personalizację stanowiska pracy i gier, samodzielnie zbudowany komputer będzie największym trofeum.

Zobacz również poradnik: Dlaczego monitor 21:9 jest lepszy niż 16:9?

Author: Tomek

Dodaj komentarz