soundbar

Dźwięk HD z soundbarem do telewizora

Głośniki telewizorów ze średniej półki cenowej nie mają żadnych szans z najtańszym zestawem kina domowego lub nawet systemem głośników 2.1 dla komputera. Swoją drogą kino domowe przestało być jedynym sposobem na polepszenie dźwięku w telewizorze. Producenci stworzyli dla nas kilka alternatyw, które zapewniają dźwięk wysokiej jakości HD. Niektóre z soundbarów mogą działać podobnie jak zestaw głośników 7.1, które zapewniają dźwięk przestrzenny.

Taniej niż kino domowe

2.1
źródło: http://foter.com/

Cena bywa zwodniczym argumentem przemawiającym za zakupem sprzętu elektronicznego. Tanie soundbary, czyli takie za mniej niż 300 złotych pojawiają się w miarę rzadko i są produkcji chińskiej. Dźwięk z takiego urządzenia jest lepszy niż z telewizora, ale można spierać się co do jakości sprzętu. Inwestycja w soundbar za 400-600 złotych opłaci się bardziej, ponieważ w tej cenie moc głośników przekracza 40W, osiągając nawet łącznie 120W mocy. Z takim sprzętem można urządzać głośne domówki i sylwestra.

Soundbar jako singiel

Sprzedawany jako jeden długi element, bez dodatkowego subwoofera, posiada 2 lub 3 głośniki ustawione w jednej linii. Systemy 2.0 i 3.0 to tani sposób na podniesienie jakości dźwięku w telewizorze i nie tylko. Należy pamiętać, że soundbar służy także jako głośnik bezprzewodowy bluetooth. Możemy łączyć się z nim za pomocą tabletu lub smartfona i odtwarzać muzykę z urządzeń mobilnych przy wyłączonym telewizorze. Komputer PC również może się z nim łączyć przy pomocy połączenia bezprzewodowego. Zaletą jednego soundbara jest możliwość przymocowania na ścianie w dowolnej konfiguracji z telewizorem. Wyższej klasy sprzęt posiada wbudowany subwoofer, który ma ograniczone możliwości w porównaniu do zestawu 2.1 i większych.

Od 2.1 po 9.1

soundbar
źródło: http://foter.com/

Pojedynczy soundbar z dodatkowym subwooferem wydaje się idealnym rozwiązaniem dla każdego mieszkania, w którym wolna przestrzeń jest na wagę złota. Poza tym funkcja dźwięku przestrzennego w soundbarze daje radę mimo rozmieszczenia głośników w jednej linii, a nie jak w przypadku kina domowego za naszymi plecami i po bokach. Oddzielny subwoofer działa lepiej niż ten wbudowany w pojedynczą listwę. Daje głębszy bas i nie obciąża systemu głośników, znajdujących się w drugim urządzeniu. Całkowita moc zestawu 2.1 może wynieść nawet 320 W. Droższe zestawy 7.1 mogą osiągać jedynie 120 W przy czym, w ich przypadku liczy się nie moc a technologia Air Surround Xtreme, Surround Sound Expansion lub DTS Digital Surround. Zwracajcie uwagę na dokładny opis produktu. Powinien znaleźć się w nim jeden z systemów poprawiających jakość dźwięku. Każda firma nazywa go inaczej. Może to być ClearAudio+, Clear Voice, lub HD Audio i korektor dźwięku.

System dźwiękowy 9.1 firmy Samsung, który testowałem wyróżnia się aż dziewięcioma głośnikami zainstalowanymi w lekko zagiętym soundbarze. Całkowita moc głośników i subwoofera to 350 W. Ten konkretny model dedykowany jest telewizorom „Curved”, czyli zakrzywionym o wielkości od 42 cali w górę. Głośniki ustawione w różnych kierunkach mają za zadanie przesyłać fale dźwiękowe tak, by stworzyć efekt otaczającej nas żywej przestrzeni. Tak drogie i zaawansowane technicznie oraz wizualnie soundbary to gratka dla melomanów i kinomanów.

Author: Tomek

Dodaj komentarz