Głośniki telewizorów ze średniej półki cenowej nie mają żadnych szans z najtańszym zestawem kina domowego lub nawet systemem głośników 2.1 dla komputera. Swoją drogą kino domowe przestało być jedynym sposobem na polepszenie dźwięku w telewizorze. Producenci stworzyli dla nas kilka alternatyw, które zapewniają dźwięk wysokiej jakości HD. Niektóre z soundbarów mogą działać podobnie jak zestaw głośników 7.1, które zapewniają dźwięk przestrzenny.
Taniej niż kino domowe
Cena bywa zwodniczym argumentem przemawiającym za zakupem sprzętu elektronicznego. Tanie soundbary, czyli takie za mniej niż 300 złotych pojawiają się w miarę rzadko i są produkcji chińskiej. Dźwięk z takiego urządzenia jest lepszy niż z telewizora, ale można spierać się co do jakości sprzętu. Inwestycja w soundbar za 400-600 złotych opłaci się bardziej, ponieważ w tej cenie moc głośników przekracza 40W, osiągając nawet łącznie 120W mocy. Z takim sprzętem można urządzać głośne domówki i sylwestra.
Soundbar jako singiel
Sprzedawany jako jeden długi element, bez dodatkowego subwoofera, posiada 2 lub 3 głośniki ustawione w jednej linii. Systemy 2.0 i 3.0 to tani sposób na podniesienie jakości dźwięku w telewizorze i nie tylko. Należy pamiętać, że soundbar służy także jako głośnik bezprzewodowy bluetooth. Możemy łączyć się z nim za pomocą tabletu lub smartfona i odtwarzać muzykę z urządzeń mobilnych przy wyłączonym telewizorze. Komputer PC również może się z nim łączyć przy pomocy połączenia bezprzewodowego. Zaletą jednego soundbara jest możliwość przymocowania na ścianie w dowolnej konfiguracji z telewizorem. Wyższej klasy sprzęt posiada wbudowany subwoofer, który ma ograniczone możliwości w porównaniu do zestawu 2.1 i większych.
Od 2.1 po 9.1
Pojedynczy soundbar z dodatkowym subwooferem wydaje się idealnym rozwiązaniem dla każdego mieszkania, w którym wolna przestrzeń jest na wagę złota. Poza tym funkcja dźwięku przestrzennego w soundbarze daje radę mimo rozmieszczenia głośników w jednej linii, a nie jak w przypadku kina domowego za naszymi plecami i po bokach. Oddzielny subwoofer działa lepiej niż ten wbudowany w pojedynczą listwę. Daje głębszy bas i nie obciąża systemu głośników, znajdujących się w drugim urządzeniu. Całkowita moc zestawu 2.1 może wynieść nawet 320 W. Droższe zestawy 7.1 mogą osiągać jedynie 120 W przy czym, w ich przypadku liczy się nie moc a technologia Air Surround Xtreme, Surround Sound Expansion lub DTS Digital Surround. Zwracajcie uwagę na dokładny opis produktu. Powinien znaleźć się w nim jeden z systemów poprawiających jakość dźwięku. Każda firma nazywa go inaczej. Może to być ClearAudio+, Clear Voice, lub HD Audio i korektor dźwięku.
System dźwiękowy 9.1 firmy Samsung, który testowałem wyróżnia się aż dziewięcioma głośnikami zainstalowanymi w lekko zagiętym soundbarze. Całkowita moc głośników i subwoofera to 350 W. Ten konkretny model dedykowany jest telewizorom „Curved”, czyli zakrzywionym o wielkości od 42 cali w górę. Głośniki ustawione w różnych kierunkach mają za zadanie przesyłać fale dźwiękowe tak, by stworzyć efekt otaczającej nas żywej przestrzeni. Tak drogie i zaawansowane technicznie oraz wizualnie soundbary to gratka dla melomanów i kinomanów.