zdjęcie

Mniej filtrów lepsze kadrowanie – zdjęcia na Facebooka

02Zdjęcia umieszczane na portalach społecznościowych przez amatorów, wykonywane smartfonami to świetne przykłady nagromadzenia błędów, jakich nie powinien robić początkujący fotograf. Wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy nie może być słaba optyka smartfonów. Błędy leżą po stronie człowieka, który nie jest świadomy złego kadrowania lub przesadzonej ilości filtrów, które nałożył. Oto dwie porady, które przydadzą się osobom, które mają problem z kadrowaniem i używaniem filtrów obrazu.

Nietypowe kadrowanie pod portret

Dobrze wykonane zdjęcie jest naszą wizytówką, gdy jesteśmy zawodowym fotografem. Amator, który wrzuca zdjęcie na swoją tablicę profilu społecznościowego, poddaje swoją pracę ocenie setek lub nawet tysięcy oglądających. Wykadrowanie portretu jest najprostszym zadaniem, które wymaga jedynie wypośrodkowania sylwetki lub twarzy względem całego zdjęcia. Żeby nadać fotografii portretowej świeżości, można pominąć typowe kadrowanie, którego uczą redaktorzy Digital Camera World. Umieszczenie człowieka na zdjęciu wcale nie musi odbywać się poprzez wypośrodkowanie. Równie dobrze można kombinować z różnymi miejscami w kadrze lub ostrzyć na dalej. Powiedzmy, że stoimy za dzbankiem z kwiatami. Ostrość jest ustawiona na osobę, natomiast dzbanek i wszystko, co znajduje się w jego płaszczyźnie, jest rozmazane. Najlepszy efekt otrzymamy w momencie, gdy staniemy daleko i cała nasza sylwetka zostanie uchwycona na zdjęciu. Oto przykład takiego zabiegu niżej.

portret
źródło: https://pixabay.com/

Dobre poradniki, które pozwolą wam krok po kroku, poprawić swoje dotychczasowe zdjęcia, znajdziecie pod tym adresem – https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca. Ostatnie pełnie księżyca oraz odległość tego ciała niebieskiego od ziemi, które były okazją do wykonania świetnych zdjęć, są jednym z tematów poradnika, jak fotografować dla średnio zaawansowanych.

Nasycenie i kontrast zamiast filtrów

Zdjęcie RAW, czyli surowy plik bez przeróbek z matrycy światłoczułej jest jak płótno dla malarza. Mimo iż smartfony nie mają możliwości zapisu fotografii w formie RAW, to możemy traktować tak każde zdjęcie bez dodatkowych efektów, wykonane na ustawieniach domyślnych. Edycję naszej fotografii zacznijmy dopiero w programie po wykonaniu surowego portretu. Filtry zostawmy sobie na później. Na początku zadbajmy o dostosowanie nasycenia kolorów oraz kontrastu.

zdjęcie
źródło: https://pixabay.com/

Nasycenie barw wpływa na odbiór obrazu, jako bardziej żywy, radosny, smutny lub może postarzyć nasze fotograficzne dzieło. Gdy pójdziemy w skrajności, uzyskamy efekt czerni-bieli lub przekoloryzowanej fotografii. Przesuwajmy suwaki delikatnie o kilka punktów, by nadać zdjęciu profesjonalnego wyrazu.

kolory
źródło: https://pixabay.com/

Kontrast potrafi wydobyć z ciemnego zdjęcie więcej szczegółów. Podkręcając to ustawienie, otrzymamy artystyczny mrok, silne cienie i mniej szczegółów widocznych ludzkim okiem.

Oto kilka przykładów fotografii, w których fotograf uwydatnił szczegóły portretu.

portret
źródło: https://pixabay.com/

Widzimy tutaj mnóstwo szczegółów, który uzyskaliśmy dobrym oświetleniem oraz ustawieniem kontrastu. Widać nawet pojedyncze włosy.

kontrast
źródło: https://pixabay.com/

Gołym okiem widać obniżenie kontrastu. Ciemny kolor włosów oraz ubrania znacznie utrudnia wychwycenie szczegółów. Tutaj obniżenie kontrastu dosyć znacznie, dodało kontury i zmieniło niektóre cienie na bardziej szare.

Author: Tomek

Dodaj komentarz