Etat w rozumieniu prawa to 160 godzin miesięcznie podzielony na 40 godzin tygodniowo. Według wielu badań efektywnie przepracowujemy tylko 37 godzin tygodniowo w przypadku zadań fizycznych i 34 godziny pracy umysłowej. Dobrze wiemy, że idealny etat wymiera, a praca zbyt krótko lub stanowczo za długo jest powszechna wśród dowolnej grupy wiekowej. Gdzie leży złoty środek między czasem pracy, a nie zwariowaniem z powodu przepracowania i braku wolnego czasu dla siebie?
Katorga półtora etatu
W momencie, gdy zaczynamy przekraczać 200 godzin tygodniowo w pracy, mówimy o półtora etatu, czyli pracy ponad standard. Nie dziwie się, że cateringi z dowozem jedzenia w dowolne miejsce są tak popularne, ponieważ pracujących na 1,5 etatu jest coraz więcej. Kuszą ich lepsze zarobki przekraczające magiczne 3 tysiące złotych na miesiąc netto. Z braku czasu nie mają, kiedy odżywiać się prawidłowo. Dowóz 3 lub więcej posiłków pod wybrany adres pozwala wrócić do dobrych nawyków żywieniowych i podreperować swoje zdrowie. Mamy tutaj jedną pułapkę, która wiąże się z wydatkami na catering. Co z tego, że zarobisz więcej, skoro koszt typowej dla człowieka diety 2000-2500 kcal zabiera z portfela ponad 1300 złotych miesięcznie? Na początku przedstawiłem wam uśrednione wyniki badań dotyczących efektywnego czasu pracy. Przy ponad 50 godzinach tygodniowo efektywność wykonywanych działań spada. Utrzymując ten stan rzeczy dłużej niż kilka miesięcy, zaczynamy doprowadzać do chronicznego zmęczenia.
Idealnie byłoby pracować mniej – czyli ile?
Skupienie na jednej wykonywanej czynności może trwać do kilku godzin pod warunkiem, że jest to zadanie przyjemne i motywujące. Stąd granie w gry komputerowe pochłania tyle czasu i nie nudzi nawet po kilku godzinach. Natomiast praca nad nudnym projektem lub praca na taśmie produkcyjnej powoduje zmęczenie po kilkudziesięciu minutach. Stąd obowiązkowe 5-minutowe przerwy po godzinie takiej pracy. Określenie idealnego czasu pracy jest niemożliwe, ale średnia pokazuje, że 6 godzin nie jest dalekie prawdzie. To mniej niż standardowy etat, chyba że liczymy go w ramach całego tygodnia, bez dni wolnych np. w weekend. Sześć godzin to zbadany efektywny czas pracy, co znaczy, iż każda kolejna godzina, mija bezproduktywnie lub ze znacznie zredukowaną jakością wykonywanych zadań.
Czas pracy i zdrowie pracownika to temat ciekawy i dający do myślenia przyszłym pracodawcom, ponieważ ustalenie w firmie elastycznych godzin i ich skrócenie lub przeplatanie, daje ogromny skok świeżości i jakości w dowolnym przedsiębiorstwie.