Gry komputerowe - w pudełku czy bezpośrednio z sieci?

Gry komputerowe – w pudełku czy bezpośrednio z sieci?

Gry komputeroweJak kupować gry komputerowe? Czy lepiej się udać do stacjonarnego sklepu i kupić grę w pudełku w normalnej cenie, ale z paragonem w ręku, czy może lepiej ściągnąć ją bezpośrednio z sieci w nieco tańszej cenie? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom takich rozwiązań.

W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów wieszczących rychły koniec pudełkowych wersji gier komputerowych. W 2009 roku sprzedaż wersji online wynosiła 50% całkowitej sprzedaży, zaś w 2013 aż 92%! Co ciekawe, zagraniczne wersje cyfrowe bez promocji mają identyczną cenę jak w przypadku kupna gry w zwykłym sklepie.  Zwolennicy zasysania gier bezpośrednio z sieci twierdzą, że można tam znaleźć wiele przecen zapominając, że ta sama zasada tyczy się zwykłych sklepów. Czy wersje pudełkowe mają szansę wkrótce zniknąć? Być może tak, niemniej sądząc po oblężeniu stacjonarnych sklepów w dniu premiery największych rynkowych tytułów (jak chociażby GTA V czy Wiedźmin 3) i bardzo szybkim zniknięciu całego asortymentu, to można mieć ku temu pewne wątpliwości.

Warto kupić grę w sklepie, bowiem:

  • W razie trudności z instalacją lub błędnym kodem (i tak się zdarza!) można bez przeszkód szybko zareklamować produkt za okazaniem paragonu;
  • Gracz posiada pudełko, często bogate zdobione, z dodatkowymi mapkami lub innymi gadżetami (wydania premiowe);
  • To namacalny dowód posiadania gry;
  • Dla graczy możliwość pochwalenia się pudełkową kolekcją gier jest tak samo cenna, jak w przypadku miłośnika literatury i jego domowej biblioteki;
  • Jeśli gra nie wymaga łącza online, to można ją pożyczyć innym osobom (którym zniszczyła się płyta lub chcącym przetestować tytuł przed decyzją o jego zakupie).
Sprzedaż gier cyfrowych do konsoli to około 25% całkowitej sprzedaży
Sprzedaż gier cyfrowych do konsoli to około 25% całkowitej sprzedaży

Tak naprawdę istnieją cztery główne firmy, które zajmują się dystrybucją gier online, oferując dobre ceny promocyjne lub atrakcyjne pakiety. Oczywiście mowa o Steamie, GOGu, (płatności w euro), Uplay’u i Originie (tu płacimy w złotówkach), gdzie można zakupić cyfrowe edycje gier, jakich nie sposób dostać w tradycyjnym pudełku. Podstawową wadą tego rozwiązania jest możliwość przechwycenia konta (wystarczy się włamać na skrzynkę pocztową, by zawłaszczyć konta gracza), znacznie rzadziej się zdarza przerwa w łączu internetowym lub awaria sieci elektrycznej.

Kupując grę w trybie online zyskujesz:

  • Szybki zakup produktu bez wychodzenia z domu;
  • Atrakcyjne bonusy i premie zniżkowe;
  • Dodatki niedostępne w tradycyjnych, pudełkowych wersjach, np. dodatkowe misje lub modele broni;
  • Można kupić starsze tytuły, często niedostępne w sklepach stacjonarnych;
  • Niektóre portale oferują okres próbny – jeśli po 30 dniach nie spodoba Ci się gra, możesz odzyskać część pieniędzy.
Każdy gram marzy o gamesroomie
Każdy gram marzy o gamesroomie

Nie opowiadam się za żadną ze stron. Jedno nie wyobrażają sobie dalszego kupowania gier w pudełkach, inni zaś krytykują łatwą możliwość przechwycenia konta gracza i imienną kontrolę, jakie tytuły posiada. Na szczęście rynek oferuje obustronne rozwiązania, które powinni zadowolić nawet najbardziej wybrednego gracza.

 

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz