Jak powstał aspirin?

Jak powstał aspirin?

aspirinZastanawialiście się kiedy, w jaki sposób powstał aspirin? To jeden z najpopularniejszych leków, który jest stosowany na ból gardła i głowy, w przeziębieniach, stanach podgorączkowych i przy problemach z układem krążeniowym. Kto i kiedy go wynalazł, jak szybko zyskał popularność i jakie rodzaje można dostać w aptece? Ten wpis Wam wszystko wyjaśni!

Historia aspirin

Dawno dawno temu, w czasach starożytnych… Czy aby czegoś nie pomyliłem? Zdecydowanie nie, bowiem ludzkość już od setek lat próbowała eksperymentować z roślinami zawierającymi salicylany, które wykazywały właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W związku z tym pośród zwykłych ludzi ogromną popularnością cieszyły się napary z kory wierzby, które szybko przynosiły ulgę w problemach zdrowotnych. I tak mijały wieki, kiedy to w 1853 roku Charles Federic Gerhardt rozwinął klasyfikację związków chemicznych i odkrył kwas acetylosalicylowy dzięki połączeniu chlorku acetylu z salicylanem sodu. W 1897 roku Felix Hoffman, chemik zatrudniony w firmie Bayer opracował skuteczniejszą i wydajniejsza metodę syntezy związku i w 1899 roku na rynek wypuszczono lek o nazwie Aspirin (spolszczona nazwa to aspiryna).

Rosnąca popularność leku

Jedna tabletka aspiryny skutecznie niweluje wszelki ból głowy!
Jedna tabletka aspiryny skutecznie niweluje wszelki ból głowy!

I chociaż sama nazwa została zarejestrowana przez koncert Bayeru, to na rynku zaczęło pojawiać się mnóstwo leków bazujących na kwasie acetylosalicylowym (jednak już nie tak skutecznym, jak ma to miejsce w oryginalnym produkcie). Aspiryna zdobyła ogromną popularność dzięki szybkiemu działaniu przeciwbólowemu (zwłaszcza na ból gardła, głowy i gorączkę) i dobrej tolerancji dla organizmu. Jednym z wielkich sukcesów okazała się skuteczność leku w czasie pandemii grypy hiszpanki w latach 1918-1919. Jej popularność zmalała nieco po wynalezieniu paracetamolu i ibuprofenu na przełomie lat 50-tych i 60-tych, jednak aspiryna dość szybko odzyskała swą renomę, bowiem tamte leki wykazywały o wiele mniej skuteczne działanie i powodowały więcej skutków ubocznych.

Rodzaje Aspirin firmy Bayer

Sądzisz, że na rynku istnieją tylko dwa rodzaje aspiryny (w tabletkach i do rozpuszczenia w wodzie)? W takim razie jesteś w ogromnym błędzie, bowiem w aptekach można nabyć aż 8 różnych rodzajów! To specjalnie dedykowane leki, wśród których znajduje się:

  • aspirin pro – na ból gardła, głowy, mięśni, zębów oraz na gorączkę;
  • aspirin fast – rozpuszczalny w wodzie, znacznie szybciej się wchłania i zaczyna działać;
  • aspirin effect – w formie granulek o smaku coli dla osób, które potrzebują szybciej pomocy i nie mają warunków do popicia lub zażycia tradycyjnej formy leku;
  • aspirin extra – dedykowany osobom cierpiącym na mocny ból głowy, zawiera dodatkową dawkę kofeiny wpływającej na naczynia mózgowe;
  • aspirin C – w walce z przeziębieniem;
  • aspirin complex hot – udrażnia nos, działa przeciw bólom mięśni oraz niweluje skutki choroby;
  • aspirin complex – na zatkany nos i stan podgorączkowy;
  • aspirin cardio – dla osób z problemami serca i chorobą wieńcową.
Author: Tomek

Dodaj komentarz