Maraton, zwany także królewskim dystansem 42 195 metrów stanowi dla wielu biegaczy zwieńczenie swoich wielomiesięcznych treningów, przygotowań i wyrzeczeń. Pot, łzy i walka z samym sobą to integralna część każdego biegu o tak dużym kilometrażu, i niezbędne przygotowanie jest podstawą do tego, by przekroczyć linię mety w pełnej chwale bez względu na to, czy jest to nasz pierwszy, czy kolejny wyścig na tym dystansie. Jak przygotować się do maratonu? W jaki sposób przebiec ten dystans?
Przede wszystkim konsekwentne treningi
Wiele osób zakłada, że maraton to bieg, do którego wystarczy przygotować się na kilka tygodni przed. Być może faktycznie historia zna przypadki, w których biegacz na 3 lub 4 tygodnie przed startem postanowił, że przebiegnie królewski dystans i faktycznie to zrobił. Nie możemy jednak liczyć na takie rozwiązanie, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy. Chcemy spróbować swoich sił w maratonie? Zacznijmy trenować co najmniej pół roku przed startem. I nie mówimy tu o jednym, czy dwóch biegach w tygodniu. Przygotowanie maratońskie powinno obejmować minimum trzy zróżnicowane treningi biegowe, obejmujące zarówno sesje wytrzymałościowe, biegi interwałowe i biegi wypoczynkowe. Treningi na wybieganie powinny być stopniowo wydłużane z tygodnia na tydzień tak, by jeszcze na etapie przygotowań spróbować się przynajmniej raz na dystansie 42 kilometrów. To ważne, by sprawdzić, jak ciało zareaguje na tak potężny wysiłek.
Jak przygotować się bezpośrednio przed startem?
Maraton to nie tylko przygotowanie biegowe, ale też odpowiednia dieta utrzymywana przez cały okres treningu. Posiłki złożone z węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczy z pewnością zapewnią nam utrzymanie odpowiedniej kondycji. Szczególnie istotne, zarówno pod względem diety, jak i przygotowania ogólnego jest, jak zadbamy o ostatnie godziny przed biegiem. W dniu biegu najważniejsze powinno być śniadanie. Porządny, energetyczny posiłek zjedzony około 2 godzin przed startem da nam siłę na najbliższe 4 godziny zmagań. Pamiętajmy o zabraniu na bieg wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia, czyli plecaka, mapy biegu, przekąsek, napoju oraz odpowiednim stroju dostosowanym do pogody.
Co zrobić bezpośrednio przed biegiem? Rozgrzewka na pół godziny przed startem w postaci ćwiczeń, truchtu czy krótkich i dynamicznych startów pozwoli nam wejść organizmowi w tryb wysiłku fizycznego. Jeśli chcesz zapewnić sobie jeszcze lepszy start w maratonie, sprawdź przebiecmaraton.pl by zyskać jeszcze więcej inspirujących porad na start.
Pozytywne nastawienie to podstawa do przebiegnięcia maratonu
Zbliżający się start w maratonie to dla każdego biegacza wielkie wydarzenie, z którym wiążą się ogromne emocje, ale i stres w obawie przed nieukończeniem. To, co powinniśmy zabrać na linię startu, to przede wszystkim także dobre nastawienie. Przeprowadzaliśmy treningi w zgodzie z planem? Odzywaliśmy się odpowiednio? Spróbowaliśmy się już na półmaratonie i innych biegach, a być może podczas treningu udało nam się zaliczyć także maraton? W takim razie nie ma się czego obawiać. Pamiętajmy, by motywować się odpowiednio przez cały bieg i pamiętać o pierwotnych założeniach, a z pewnością po kilku godzinach przekroczymy linię mety i już do końca życia zapamiętamy ten magiczny moment odbierania medalu za ukończenie pierwszego maratonu.