ubezpieczenie

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

ubezpieczenieUbezpieczenie na życie to od wielu lat jedna z polis najczęściej wybieranych przez Polaków. Nikogo nie powinno to dziwić, gdyż zabezpieczenie naszej rodziny na różne okoliczności jest naszym obowiązkiem. Rynek polis jest jednak bardzo bogaty i czasami możemy nie wiedzieć nawet, jakie konkretnie ubezpieczenie będzie najlepsze w naszym wypadku. Żeby rzucić na ten temat nieco światła, przygotowaliśmy listę najbardziej popularnych rodzajów tej polisy. Jeśli chcesz je poznać – zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie na życie – czy warto się zdecydować na taką polisę?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy ubezpieczenie na życie jest nam w ogóle potrzebne, warto przypomnieć sobie stare porzekadło, które mówi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Musimy być świadomi tego, że mogą nam się przydarzyć różne rzeczy i scenariusze, których nikomu byśmy nie życzyli.

Oczywiście naszym celem nie jest straszenie nikogo, bo mamy szczerą nadzieję, że polisa ubezpieczeniowa nie przyda się nikomu. Jednakże lepiej ją mieć, nawet jeśli ma się nie przydać, niż ryzykować jej brakiem w sytuacji, kiedy jej posiadanie może się okazać potrzebne.

Ubezpieczenie na życie – jakie są rodzaje tej polisy?

Ubezpieczenie na życie z całą pewnością nie jest takim produktem, który możemy wybrać losowo. Wynika to z faktu, że wykonujemy różne zawody, mamy inny styl życia i pracy, więc oczywiste jest, że potrzeby każdego z nas także będą inne. Przyjrzyjmy się więc temu, jaki mamy wybór w kwestii ubezpieczeń i które z nich będą najbardziej adekwatne do naszej sytuacji.

Ubezpieczenie na wypadek śmierci

To najbardziej klasyczna opcja, jeśli chodzi o ubezpieczenie na życie. Plan takiej polisy ma zabezpieczyć nas nie tyle na skutek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków, ale również i naszą rodzinę. Jeśli zdecydujemy się na takie ubezpieczenie to mamy pewność, że jeśli coś z nami się stanie, nasza rodzina będzie miała zapewniony byt i bezpieczeństwo finansowe.

Na co zwrócić uwagę, jeśli wybierzemy taki rodzaj ubezpieczenia? Przede wszystkim na to, jakie są wykluczenia odpowiedzialności, czyli w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Zazwyczaj wykluczenie odpowiedzialności ma miejsce jedynie wtedy, kiedy niefortunny wypadek zdarzył się bezpośrednio z naszej winy. Może być to sytuacja, kiedy wsiądziemy do samochodu pod wpływem alkoholu i spowodujemy wypadek albo w momencie, gdy wdamy się w bójkę. Warto o tym pamiętać i dokładnie przeczytać warunki.

Ubezpieczenie na dożycie

W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na wybór ubezpieczenia na dożycie, pieniądze z tytułu polisy otrzymamy po ukończeniu określonego wieku. Przykładowo – jeśli zawrzemy umowę na dożycie 70 lat, ale w wieku lat 30, to przez 40 lat opłacamy regularnie składki ubezpieczenia, które będą nam wypłacone po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia. Co jednak w sytuacji, kiedy nie będzie nam to dane? W tym wypadku pieniądze z ubezpieczenia zostaną wręczone naszym bliskim, podobnie jak w wypadku podstawowego ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie grupowe

Z tym rodzajem ubezpieczeń często możemy spotkać się w pracy lub w szkole. Polega ono na niczym innym, jak objęciu grupy ludzi jednym ubezpieczeniem, przez co mogą zostać wynegocjowane lepsze warunki polisy. Jest to bardzo dobra opcja dla tych mniej majętnych z nas, gdyż ubezpieczenie grupowe zazwyczaj jest sporo tańsze niż indywidualne. Oczywiście nie ma idealnych rozwiązań i ubezpieczenie grupowe zazwyczaj będzie zawierało mniejszy pakiet ochronny niż ubezpieczenie indywidualne.

Ubezpieczenie posagowe

Ten rodzaj ubezpieczenia na życie to jedna z najlepszych opcji dla tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje dzieci na przyszłość. Na czym to polega? Ubezpieczone zostaje dziecko, nie tylko ze względu na problemy zdrowotne i potencjalne wypadki, ale też na ewentualność śmierci rodzica. Jeśli podczas okresu ubezpieczenia nie wydarzy się nic złego, w takiej sytuacji dziecko otrzyma pieniądze wpłacane na poczet polisy po ukończeniu osiemnastego roku życia lub nieco później, w zależności od tego, jaki zapis znajdzie się w umowie.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz