Jak wygląda prawidłowe karmie kota w upalne dni? Czy należy mu podawać mleko i mokrą karmę z puszki? Okazuje się, że niekoniecznie. Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie, nie tylko dla ludzi, ale również i dla zwierząt. Dobrze można to było zaobserwować w przypadku zwykłego, domowego kota: pupil był całymi dniami leniwy, nie chciał jeść, wzgardzał nawet zimnym mlekiem, które mu systematycznie podsuwałem. Po rozmowie ze znajomym weterynarzem dowiedziałem się, że popełniłem kilka błędów podczas karmienia zwierzaka.
Błąd numer jeden: brak dostępu do świeżej wody
Niby to oczywiste, że kot powinien mieć dostęp do świeżej wody, ale okazuje się, że wymiana wody dwa razy dziennie to zdecydowanie za mało. Należy ją wymieniać na zimną tak często, jak jest to możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie kilku kostek lodu do miseczki z wodą, co pozwala na utrzymanie niskiej temperatury i uniemożliwia tak szybkie wyparowywanie (w niektórych blokach temperatura powietrza w domu przekraczała 30 stopni Celsjusza!). Mleko odpada. Nie tylko ze względu na słabe trawienie, ale przede wszystkim z powodu dość szybkiego psucia i rozwoju wielu bakterii. Skwaśniałe mleko może wywołać ostrą niestrawność i kłopoty z kocim żołądkiem.
Dobrze jest, aby wystawić miseczki z wodą w cieniu pod blokiem, mając na uwadze dzikie kociaki grasujące w okolicy.
Błąd numer dwa: podawanie mokrej karmy
Od razu sprostuję: dobrze jest podawać kotu mokrą karmę, ale nie może ona stanowić jedynego posiłku w ciągu dnia. Po pierwsze, tego rodzaju pożywienie dość szybko się psuje w wysokim temperaturach i po dłuższej chwili może wydawać nieprzyjemny zapach. A każdy, kto ma kota to wie, że nie można go zmusić do jedzenia. To indywidualista, który tak naprawdę rządzi całym domem. Zwierzęciu najlepiej jest podsuwać karmę wieczorami, kiedy jest chłodniej i ma ochotę coś zjeść. I wówczas najlepiej jest sięgnąć po suchą karmę (mojemu kociakowi bardzo przypadła do gustu karma Purina). Nie psuje się, może leżeć w miseczce cały dzień, a na dodatek kot może ją zjeść w dowolny, wygodnym dla siebie momencie.
Inne drobne sprawy
Koty są z natury zwierzętami ciepłolubnymi, niemniej wysokie temperatury powodują, iż w ciągu dnia stają się senne i leniwe, dlatego nie chcą się bawić. Nie pocą się jak ludzie (wydalają je przez poduszeczki w łapkach), w związku z tym tak chętnie chowają się w cieniu lub spędzają czas na zimnych kaloryferach i pod szafkami. Jeśli kot ma długą sierść, to warto ją kilka razy wyszczotkować, by usunąć jej nadmiar.