Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz borelioza to tylko dwa przykłady chorób przenoszonych przez małe, niepozorne na pierwszy rzut oka kleszcze. Te małe pajęczaki zapisały się czarnymi zgłoskami w historii owadów a z roku na rok ich ilość rośnie. Kleszcze spotkamy przede wszystkim w parkach, lasach oraz łąkach, ale nie brakuje ich także na miejskich trawnikach oraz krzewach (także tych pod blokami). Jego ugryzienie nie boli, dlatego też poważne skutki spotkania tego niewielkiego owada budzą grozę.
Co robić gdy ugryzie kleszcz?
Przede wszystkim nie panikuj. Nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny chorobowe. W zależności od regionu, zakażone jest nimi od 10 do 40 procent populacji kleszczy. A nawet jeśli pechowo trafimy na zakażonego owada, nie oznacza to automatycznego zakażenia naszego organizmu.
Usuń drania!
Gdy tylko zobaczymy kleszcza, bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie niechcianego gościa. Zapomnijmy przy tym o babcinych mitach: smarowaniu kleszcza olejem lub masłem – podrażniony w ten sposób kleszcz zwymiotuje do naszego krwiobiegu. O wiele lepiej posłużyć się specjalnym przyrządem do usuwania właśnie tych owadów (bez trudu kupimy go w każdej aptece – warto o tym pomyśleć zawczasu). Do wyboru mamy różnego rodzaju przyssawki, pętelki, szczypczyki oraz specjalnie ponacinane karty. Po delikatnym usunięciu kleszcza sprawdzamy czy usunęliśmy go w całości a miejsce po jego ugryzieniu starannie dezynfekujemy.
Obserwuj
O tym czy zostaliśmy zakażeni dowiemy się niestety po jakimś czasie. Przez kilka najbliższych tygodni obserwujmy dokładnie miejsce ugryzienia sprawdzając czy nie pojawia się w tym miejscu rumień (występuje on najczęściej w przeciągu 3-7 dni). Jeśli w przeciągu 4 tygodni nie zauważymy niepokojących objawów, można pomyśleć o testach laboratoryjnych (test ELISA wykonuje się dopiero po 4-6 tygodniach od spotkania z kleszczem).
Koniecznie zwróćmy także uwagę na objawy takie jak: gorączka, bóle mięśni oraz głowy, a także wszelkie objawy grypopodobne. To właśnie one mogą świadczyć o kleszczowym zapaleniu mózgu.