Domowe metody leczenia bólu, stanów zapalnych i eliminacji bakterii stanowią podwaliny dla dzisiejszej farmaceutyki. Leki na kaszel i katar pokazywane w telewizyjnych reklamach posiadają w składzie naturalne wyciągi roślinne. Syropy tworzone w domu z dostępnych w sklepach składników, korzystają głównie z warzyw, owoców i przypraw dostępnych w marketach. Która mieszanka jest skuteczniejsza? Czy wyciąg z ziół w leku aptecznym jest lepszy od domowej roboty preparatu?
Dlaczego wybrać leki z apteki?
Skoncentrowany wyciąg z ziół leczniczych jest trudny do osiągnięcia w warunkach domowych. Ekstrakt z lipy oraz bioflawonoidy z witaminą C to składniki, które powinien zawierać każdy naturalny syrop na kaszel dla dzieci i dorosłych. Witamina C oraz bioflawonoidy są proste do uzyskania w warunkach domowych. Sproszkowany kwas L-askorbinowy oraz łyżeczka miodu lub zielona herbata to prosty przepis na silny antyoksydant, który wzmocni odporność organizmu. Natomiast wyciąg z lipy jest niedostępny w samodzielnej sprzedaży i bardzo trudny do uzyskania samodzielnie. Nie wspominając już o tym, że producenci leków i suplementów często korzystają z roślin egzotycznych. Te bowiem mają udowodnione przeróżne właściwości bakteriobójcze. Przykładem takiej rośliny jest pelargonia afrykańska. Skuteczność syropów aptecznych podobnie jak tabletek do ssania jest bardzo wysoka, jeśli chodzi o bóle gardła oraz skrócenie czasu choroby z typowych 7-dni do 4-dni. Domowy wyrób na bazie cebuli i czosnku wymaga odczekania kilku godzin oraz bywa mało skuteczny przy usuwaniu bólu.
Co przemawia za domowym leczeniem?
Zapobieganie chorobom sezonowym oraz walka z pierwszymi objawami dolegliwości układu oddechowego powinna opierać się o naturalne metody. Pominięcie leków i suplementów aptecznych w początkowej fazie choroby nie jest rzeczą złą. W momencie pojawienia się stanu podgorączkowego zaleca się wstrzymanie z podaniem preparatów zbijających podwyższoną temperaturę. Domowe leczenie jest bezpieczne i skuteczne, gdy mamy do czynienia z typowymi objawami kaszlu i kataru. Powikłania z powodu niedoleczenia lub pogarszanie się stanu, wymaga podania silniejszych farmaceutyków zawierających substancje czynne w wysokim stężeniu. Wśród najskuteczniejszych domowych produktów żywnościowych, które możemy podać podczas choroby, wyróżniamy: prawdziwy miód, korzeń imbiru oraz czosnek. Zielona herbata z dodatkiem sproszkowanej witaminy C okazuje się lepszym wyborem niż tabletki apteczne. Kawas l-askorbinowy można kupić w aptece, jednak ten ze sklepów internetowych jest tańszy i równie skuteczny w połączeniu z bioflawonoidami takimi, jak: zielona herbata, miód i wyciągi z owoców.
Leki i suplementy apteczne na kaszel, ból gardła, zatkany nos czy stan podgorączkowy powinny być stosowane w drugiej fazie choroby. Na samym początku warto zastosować przepisy medycyny domowej, które mogą zadziałać skutecznie i bez wychodzenia z domu do apteki.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!