Recykling to ważne zagadnienie, które pomaga odzyskiwać z odpadów substancje i surowce, które można ponownie użyć. Dlatego tak ważne jest, by odpady wrzucać do odpowiednich pojemników. Recyklingowi można poddać papier, szkło, plastik czy baterie. Na czym polega recykling baterii?
Co zrobić z zużytymi bateriami i elektoodpadami?
Najważniejsza zasada brzmi – nie wolno wyrzucać baterii do zwykłego kosza na śmieci. Zarówno baterie, jak i elektrośmieci powinny trafić do specjalnych koszy. Recykling elektroodpadów i innych materiałów – Karat Recykling S.A. poddaje recyklingowi tylko te baterie, które zostały oddane do selektywnej zbiórki odpadów. Metale ciężki, które użyte zostały podczas produkcji baterii czy sprzętu elektrycznego mogą być niebezpieczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rtęć bywa przyczyną skażeń środowiska, ołów jest niebezpieczny dla dzieci i młodzieży, powoduje choroby, a kadm osłabia procesy zachodzące w organizmie.
Recykling baterii – jak wygląda?
Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy powinni dbać o recykling baterii. Natomiast producenci i importerzy baterii są zobowiązani do uzyskania określonego poziomu recyklingu i odzysku baterii. Przedsiębiorstwa, które zakupują i używają akumulatorów i baterii, powinny zlecić odpowiedniej firmie recykling tych przedmiotów. Z kolei prywatni użytkownicy powinni zadbać , by baterie nie wymieszały się ze zwykłymi odpadami komunalnymi. Baterie można zanieść do sklepu, w którym powinien znajdować się pojemnik na zużyte baterie lub oddać je do selektywnej zbiórki odpadów.
Baterie, które nie wymieszają się z odpadami komunalnymi, mają szanse być poddane recyklingowi. Jest on stopniowy. Pierwszy krok to podział baterii na różne frakcje, następnie wytapia się metale w wielkich piecach lub rozpuszcza w roztworach chemicznych. Pozwala to na uzyskanie metali, które będzie można poddać dalszej obróbce. Recyklingowi można poddać także akumulatory. W trakcie topienia odzyskuje się metale, które można użyć w innych gałęziach przemysłu.