Najczęstsze zaburzenia snu

Najczęstsze zaburzenia snu

Problemy ze snem i zasypianiem miał zapewne każdy z nas. Zmęczenie, rozdrażnienie, senność, spadek koncentracji, to niektóre konsekwencje braku odpowiedniej ilości snu. Niestety z roku na rok, coraz więcej osób uskarża się na zaburzenia snu, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli od dłuższego czasu mamy problemy ze snem, należy poznać najczęstsze powody i sposoby radzenia sobie z jego zaburzeniami.

Rodzaje zaburzeń snu

Zaburzenia snu możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  1. Dyssomnie – czyli pierwotne zaburzenia snu nocnego lub czuwania w ciągu dnia;
  2. Parasomnie – są to niepożądane zjawiska, które okresowo występują podczas snu;
  3. Wtórne zaburzenia snu – pojawiają się u osób, u których występują schorzenia somatyczne i psychiczne;

Do najczęściej występujących zaburzeń snu zaliczamy: bezsenność, narkolepsję, somnambulizm (zwany też sennowłóctwem), koszmary senne i lęki nocne oraz chrapanie pierwotne.

Przyczyny zaburzeń snu

Zaburzenia snu mogą być spowodowane zarówno przez schorzenia psychiczne jak i somatyczne. Pojawiają się przy depresji, uzależnieniu od leków i używek, przy zaburzeniach metabolicznych i endokrynologicznych i innych zespołach bólowych. Kłopoty ze snem są również wywołane nadmiernym stresem. Każda osoba u której pojawiają się problemy ze snem i zasypianiem powinna wykonać ogólny pakiet badań lekarskich, dzięki którym specjalista będzie mógł stwierdzić, czy posiadają one charakter pierwotny, czy też wtórny, będący następstwem innej choroby.

Jeśli zaburzenia snu mają charakter pierwotny, to ich przyczyny mają uwarunkowania genetyczne, wynikają z nieprzestrzegania zasad higieny snu lub mają przyczyny psychofizjologiczne.

Najczęstsze zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Leczenie zaburzeń snu można rozpocząć po ich wcześniejszej diagnostyce. Jeśli zostanie wykluczona choroba somatyczna, należy udać się do poradni zdrowia psychicznego, gdzie zostaną przeprowadzone badania w celu wykluczenia zaburzeń psychicznych. Po upewnieniu się, że zaburzenia snu nie mają podłoża w chorobach somatycznych i psychicznych, można rozpocząć leczenie w specjalistycznych ośrodkach medycyny snu. W placówkach pacjent w trakcie snu poddawany jest badaniu polisomnograficznemu.

Bezsenność wtórą, wywołaną np. poprzez depresję leczy się poprzez łagodzenie objawów tej choroby, między innymi poprzez podawanie antydepresantów. Jednak jeśli zaburzenia snu są wywołane zaburzenia pierwotne, to najczęściej pacjent musi przyjmować leki nasenne oraz poddać się psychoterapii behawioralno-poznawczej.

Przy kłopotach z zasypianiem i snem warto bliżej przyjrzeć się swojej sypialni i wprowadzić do niej zmiany np. wymianę materaca i pościeli, zaciemnienie okien, czy ich wyciszenie lub obniżenie temperatury. Przed udaniem się do łóżka można stosować też aromaterapię np. olejkiem lawendowym, który ma działanie uspokajające i wyciszające. Pomocny w zasypianiu może okazać się też napar z melisy lub rumianku. Przed snem unikajmy korzystania z urządzeń emitujących tzw. „niebieskie światło” jak telefony. Niekiedy niewielkie czynniki mają bardzo duży wpływ na jakość naszego snu, a ich zmiana może okazać się łatwa i bardzo korzystna dla naszego organizmu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz