O składzie leków przeciwbólowych

O składzie leków przeciwbólowych

Tabletki - meloksykamNie każdy lek działa na określony rodzaj bólu. Często sięga się po tabletki przeciwbólowe, których skład nie jest w stanie złagodzić przykrej dolegliwości. Czym się różni ibuprofen, meloksykam, paracetamol i aspirin? Jakie bóle leczą i kiedy po nie sięgnąć?

Aktywny składnik leku

Paracetamol – działa wyłącznie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Najczęściej zaczyna działać po godzinie czasu od zażycia, jego efekty utrzymują się do sześciu godzin. Należy po niego sięgać w przypadkach bólu głowy, stanów podgorączkowych, niewielkich bólów menstruacyjnych i bólów zęba. Łatwo go przedawkować, ponieważ ma tendencję do kumulacji w organizmie. Mogą go zażywać dzieci.

Meloksykam – mało znany, aczkolwiek bardzo skuteczny w przypadku leczenia zapalenia stawów lek. Bardzo dobrze się wchłania, zaś jego działanie polega na ograniczeniu syntez chemicznych w procesach zapalnych. Nie kumuluje się w organizmie, bowiem podlega przemianom metabolicznym. Należy go stosować w przypadku bólów stawowo-kostnych, mięśniowych i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Ibuprofen – łączy w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Działa bardzo podobnie jak paracetamol, niemniej nie można go przedawkować, ponieważ nadmiar wydala się wraz z moczem. Pomaga w bólach miesiączkowych, głowy, stawów oraz zębów.

Aspirin – nie mylić z aspiryną. To połączenie kwasu acetylosalicylowego i więzówki błotnej, która dodatkowo wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Mogą go zażywać osoby po ukończeniu 12 roku życia. Szybko uśmierza ból (działa już kwadrans po zażyciu) i leczy stan zapalny, jest pomocny dla osób cierpiących na choroby układu krwionośnego i po udarze mózgu. Jego wadą jest możliwość uszkodzenia ścianek żołądka.

Na ból czy na zapalenie?

bolące stawy
Na ból stawów pomaga meloksykam

Wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. Nie zawsze odczuwanie bólu oznacza problem z mięśniami lub nerwami, czasem może być to sygnał poważniejszej choroby lub stanu zapalnego. Każdą przypadłość należy leczyć u lekarza, niemniej przed wizytą warto wziąć coś na ból, by złagodzić objawy. Nie wolno łączyć ze sobą kilku rodzajów leków, ponieważ może dojść do nieprzewidzianej reakcji chemicznej i przez to negatywnie wpłynąć na organizm i samopoczucie. Tabletki należy popijać wodą. Najlepiej je zażywać już po pierwszych symptomach bólu, ponieważ im większe jego nasilenie, tym mniejsza skuteczność leku. Nigdy nie można przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Author: Tomek

Dodaj komentarz