Opony na zimę – ich wybór, dobór marki, konserwacja oraz zmiana – często przyprawiają młodych kierowców o ciarki na plecach. O ile zawodowi panowie oraz Ci, którzy mają już za kółkiem co najmniej kilka lat doświadczenia wiedzą, gdzie kupić dobre opony i jak je zamontować, to często świeżo upieczeni kierowcy czują się zagubieni i przytłoczeni nadmiarem informacji i mnogością porad.
Rodzaje opon
Wielu kierowców nie wie, jakie opony wybrać. I nie chodzi tutaj o szerokość, profil i ich średnicę, lecz o rodzaj ogumienia. Polska branża motoryzacyjna oferuje ich trzy rodzaje: opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Tych ostatnich radzę unikać, ponieważ nie sprawdzają się w warunkach poza miastem, gdzie często drogi są nieodśnieżone lub silnie oblodzone. Zmieniając opony na zimowe należy mieć na uwadze rodzaj powierzchni, po której będą się poruszać, a także częstotliwość ich użytkowania. Jeśli z auta korzysta się sporadycznie, to warto kupić opony z klasy budżetowej, zaś jeśli samochód towarzyszy nam w pracy i poza nią, to lepiej zdecydować się na te z wyższej półki. Lepiej jest zaopatrzyć się w opony szersze, o lepszej przyczepności do powierzchni, co bezpośrednio przekłada się na dogodniejsze prowadzenie oraz hamowanie samochodu.
Opona letnia | Opona zimowa |
Twardnieją na mrozie
Są węższe, co powoduje mniejszą przyczepność do powierzchni jezdni Nie mają wgłębień do odprowadzania śniegu i wody
|
Specjalna rzeźba bieżnika
Inny rodzaj gumy Większa przyczepność przekłada się na krótszą droga hamowania |
O tym pamiętaj!
Na oponach nie warto oszczędzać. To jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa każdego samochodu. Nie ufaj też tacie, wujkowi lub sąsiadowi, którzy próbują Cię namówić na zaoszczędzeniu kilku złotych przy nabyciu opon z drugiej ręki. Nigdy nie wiesz, jak długo były używane, gdzie były przechowywane i dlaczego właściciel chce się ich tak szybko pozbyć. Komplet nowych opon na zimę nie musi być drogi – na przykład jedna opona Uniroyal kosztuje niecałe 177 złotych (klient otrzymuje darmową dostawę do domu), zaś kupując używaną oponę można zaoszczędzić niekiedy zaledwie 20-30złotych na jednej sztuce. Sami się zastanówcie, czy lepiej jest zaoszczędzić 150 złotych i ryzykować życie swoje i najbliższych, czy lepiej nabyć nowe opony na zimę z gwarancją producenta.
Felgi na zimę
Niewątpliwą zaletą posiadania felg stalowych jest ich wysoka odporność na sól i niskie spadki temperatury. Alufelgi są często zbyt delikatne na zimę, niemniej zależy to od opadów i temperatur. Tutaj to już sam kierowca musi zdecydować, który rodzaj felg postanowi mieć na wyposażeniu.