Opony na zimę

Opony na zimę

opony na zimęOpony na zimę – ich wybór, dobór marki, konserwacja oraz zmiana – często przyprawiają młodych kierowców o ciarki na plecach. O ile zawodowi panowie oraz Ci, którzy mają już za kółkiem co najmniej kilka lat doświadczenia wiedzą, gdzie kupić dobre opony i jak je zamontować, to często świeżo upieczeni kierowcy czują się zagubieni i przytłoczeni nadmiarem informacji i mnogością porad.

Rodzaje opon

Wielu kierowców nie wie, jakie opony wybrać. I nie chodzi tutaj o szerokość, profil i ich średnicę, lecz o rodzaj ogumienia. Polska branża motoryzacyjna oferuje ich trzy rodzaje: opony letnie, zimowe oraz całoroczne. Tych ostatnich radzę unikać, ponieważ nie sprawdzają się w warunkach poza miastem, gdzie często drogi są nieodśnieżone lub silnie oblodzone. Zmieniając opony na zimowe należy mieć na uwadze rodzaj powierzchni, po której będą się poruszać, a także częstotliwość ich użytkowania. Jeśli z auta korzysta się sporadycznie, to warto kupić opony z klasy budżetowej, zaś jeśli samochód towarzyszy nam w pracy i poza nią, to lepiej zdecydować się na te z wyższej półki. Lepiej jest zaopatrzyć się w opony szersze, o lepszej przyczepności do powierzchni, co bezpośrednio przekłada się na dogodniejsze prowadzenie oraz hamowanie samochodu.

Opona letnia Opona zimowa
Twardnieją na mrozie

Są węższe, co powoduje mniejszą przyczepność do powierzchni jezdni

Nie mają wgłębień do odprowadzania śniegu i wody

 

 

Specjalna rzeźba bieżnika

Inny rodzaj gumy

Większa przyczepność przekłada się na krótszą droga hamowania

 

O tym pamiętaj!

Nigdy nie oszczędzaj na własnym bezpieczeństwie!
Nigdy nie oszczędzaj na własnym bezpieczeństwie!

Na oponach nie warto oszczędzać. To jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa każdego samochodu. Nie ufaj też tacie, wujkowi lub sąsiadowi, którzy próbują Cię namówić na zaoszczędzeniu kilku złotych przy nabyciu opon z drugiej ręki. Nigdy nie wiesz, jak długo były używane, gdzie były przechowywane i dlaczego właściciel chce się ich tak szybko pozbyć. Komplet nowych opon na zimę nie musi być drogi – na przykład jedna opona Uniroyal kosztuje niecałe 177 złotych (klient otrzymuje darmową dostawę do domu), zaś kupując używaną oponę można zaoszczędzić niekiedy zaledwie 20-30złotych na jednej sztuce. Sami się zastanówcie, czy lepiej jest zaoszczędzić 150 złotych i ryzykować życie swoje i najbliższych, czy lepiej nabyć nowe opony na zimę z gwarancją producenta.

Felgi na zimę

Niewątpliwą zaletą posiadania felg stalowych jest ich wysoka odporność na sól i niskie spadki temperatury. Alufelgi są często zbyt delikatne na zimę, niemniej zależy to od opadów i temperatur. Tutaj to już sam kierowca musi zdecydować, który rodzaj felg postanowi mieć na wyposażeniu.

 

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz