Niewielki kaflowy piecyk kojarzy mi się z rodzinnym ciepłem, przyjemnymi wieczorami i babcinymi wypiekami, która w piątkowe wieczory krzątała się w kuchni przygotowując dla swoich wnuków wielką blaszkę domowej szarlotki. Zawsze marzyłem, aby stać się właścicielem takiego wiejskiego domku z przytulnym, starodawnym kominkiem, jednak los pokierował moim życiem zupełnie inaczej. Zamieszkałem w dużym mieście w bloku, z którego od czasu do czasu wyrywam się, wyjeżdżając do domku letniskowego.
Zalety i wady domku letniskowego
Posiadanie niewielkiego, drewnianego domku letniskowego na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo dobrym rozwiązaniem: to idealna baza wypadowa na krótkie wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi, odpoczynek na łonie natury oraz oderwanie się od wszechobecnych mediów. Jednak pojawiają się też pewne przeszkody, które znacznie wpływają na komfort pobytu – mowa o bardzo często zmiennej pogodzie. Większość z nas znajduje się w takiej sytuacji, iż urlop trzeba zgłaszać kilka tygodni wcześniej, co uniemożliwia przewidzenie warunków atmosferycznych w trakcie wypoczynku. Ostatnio trafiła mi się właśnie taka sytuacja: z powodu zimnej i deszczowej aury zmuszony byłem opuścić domek, ponieważ było zbyt chłodno, by móc spędzić tam noc. Nie ukrywam, iż mocno zirytowany postanowiłem wreszcie coś z tym zrobić.
Zimne wieczory? Koniec z nimi!
Po powrocie siadłem przed ekranem komputera i zacząłem wyszukiwać informacje na temat różnego rodzaju kominków. Od razu odrzuciłem model kominka elektrycznego (nowoczesny wygląd nie pasował mi do nieco rustykalnego wnętrza) oraz bio-kominki (nie ogrzewa dostatecznie całego pomieszczenia). Zdecydowałem się na piec kaflowy, ale zupełnie inny, niż stał u mojej babci. Nowoczesne piece kaflowe można dowolnie obudować, ponieważ tak naprawdę cały sekret tkwi w umiejętnym doborze tak zwanej kozy. To wolnostojący piec wykonany z żeliwa o potrójnym systemie dopowietrzania komory spalania, dzięki czemu w pomieszczeniu nie osadza się dym oraz sadza.
https://youtu.be/QanK_GRWs-Y
Piece kaflowe w domkach letniskowych
Takie piece kaflowe bardzo szybko się rozgrzewają i długo trzymają temperaturę, co zapewnia ciepło przez cała noc bez potrzeby wstawania i dokładania opału (na co niestety byli skazani nasi dziadkowie). Żaroodporną ceramikę, dostępną w wielu kształtach, kolorach i wymiarach, można dopasować praktycznie do każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego domku letniskowego, jak i w stylu rustykalnym. Koszt zakupu i instalacji takiego pieca kaflowego to wydatek około 2799zł plus koszty ceramiki. Czy warto? Moim zdaniem tak, ponieważ jest to jednorazowy wydatek na kominek, który posłuży przez wiele długich lat. Po instalacji pieca kaflowego w dowolnym momencie będę mógł pojechać na krótki wypoczynek do domku letniskowego nie martwiąc się, czy pogoda mi dopisze i czy nie zmarznę w nocy. Już zacieram ręce na myśl o przyszłej zimie, kiedy przy odgłosach trzaskającego ognia będę opowiadać moim synom, jak to kiedyś ludzie radzili sobie ze srogimi mrozami!