Zarówno płyty elektryczne, jak i indukcyjne cieszą się dużą popularnością w polskich domach. Ostateczny wybór nie jest łatwy, gdyż każda z tych opcji daje wiele korzyści. Przed zakupem warto dokładnie przemyśleć to, jaki rodzaj płyty będzie dla nas idealny. Rynek oferuje wiele propozycji, dlatego każdy wybierze to, czego potrzebuje. Jaką płytę kuchenną wybrać? Czym cechuje się wersja elektryczna? Czy płyta indukcyjna jest dobrym wyborem?
Płyta elektryczna kontra indukcyjna
Specjaliści w sklepach z nowoczesnymi urządzeniami często otrzymują od klientów zapytania, jaką płytę do kuchni wybrać. Musimy pamiętać o tym, że model elektryczny różni się od indukcyjnego wieloma czynnikami. Przyjrzyjmy się temu, jakie różnice są widoczne.
Budowa płyty
Płyta elektryczna i indukcyjna jest zasilana prądem. Faktem jest, że elektryczna może występować w postaci ceramicznej lub żeliwnej. Ta pierwsza ma płaską strukturę, a ta druga ma wystające pola palników ponad płytę. W przypadku indukcji mamy do czynienia zazwyczaj z jednolitą powierzchnią szklaną. Oba modele płyt odznaczają się odmiennym designem i funkcjami, co jest istotne podczas zakupu.
Zachowane bezpieczeństwa
Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa? Ważne jest to, że płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu ustawienia naczynia. Ciepło jest zużywane zatem w jednym miejscu. Pozostała część płyty jest zimna, w przeciwieństwie do elektrycznej wersji. Ta druga nagrzewa się w całości, dlatego indukcja wydaje się rozwiązaniem bezpieczniejszym. Trzeba wiedzieć o tym, że nowoczesne płyty elektryczne często mają zamontowane blokady przed przypadkowym uruchomieniem i przed dziećmi. To sprawia, że także stają się bezpieczne.
Działanie płyty kuchennej
Jeśli chodzi o działanie, indukcyjna płyta działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Ma za zadanie wytwarzać pole magnetyczne, które generuje w naczyniu tzw. prądy wirowe. Płyta elektryczna z kolei nagrzewa się w całości, co zostało już wcześniej wspomniane.
Czas gotowania i wydajność płyty
Okazuje się, że indukcja jest bardziej wydajna, gdyż zużywa mniej energii. Gotowanie w tym wypadku jest niezwykle szybkie i komfortowe. Kuchenka elektryczna może dosyć długo się nagrzewać i dosyć długo stygnąć. Podgrzanie całej płyty sprawia, że oddaje ona ciepło do otoczenia. Konieczne jest wyczucie elektrycznej płyty, tak aby uzyskać odpowiednie efekty gotowania.
Cena i czyszczenie płyty
Płyta elektryczna jest zazwyczaj tańsza od indukcyjnej. Jednakże generuje niekiedy większe koszty podczas użytkowania. Indukcja natomiast wymaga stosowania specjalnych naczyń. Nie ma mowy o materiałach z aluminium, stali szlachetnej lub szkła. Każdy odbiorca doceni fakt, że płyta elektryczna (ceramiczna) jest łatwa w czyszczeniu i odporna na rysy. Indukcję także wyczyścimy sprawnie i komfortowo. Inaczej sprawa wygląda z kuchenką elektryczną, którą uprzątniemy po wystygnięciu.
Jakie rozwiązanie wybrać? Tutaj znajdziesz odpowiedź: Płyta elektryczna czy indukcyjna? Zarówno modele elektryczne, jak i indukcyjne mają szerokie grono zwolenników. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, bezpieczniejsza jest płyta indukcyjna lub elektryczna z systemami ochrony. W mieszkaniu na wynajem z kolei sprawdza się elektryczna kuchnia, która jest tańszą w zakupie.
Ostateczny wybór rodzaju płyty jest z pewnością zależny od naszych oczekiwań i preferencji. Producenci cały czas poszerzają ofertę, dając nam spore pole do popisu. Nowoczesne kuchenki zachwycają funkcjonalnością i łatwością użytkowania w domowym zaciszu.