Depresja jest dolegliwością, która w rzeczywistości może dotknąć każdego z nas. W jaki sposób można ją rozpoznać? Daje ona nie tylko objawy psychologiczne, ale również somatyczne, czyli fizyczne. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?
Jak dochodzi do depresji?
Medycyna nie poznała jeszcze mechanizmów depresji, dlatego też trudno jest wskazać, co tak naprawdę może ją wywołać. Wśród hipotez znajdują się między innymi zaburzenia hormonalne, niedobory ważnych składników jak witaminy, minerały czy aminokwasy, wady budowy mózgu czy traumatyczne zdarzenia.
Depresja jest poważną chorobą i nie można lekceważyć jej objawów. W skrajnych przypadkach może ona prowadzić do samobójstwa, a także znacznie pogarsza jakość życia osoby chorej. Właśnie dlatego wymaga ona również odpowiedniego leczenia.
Objawy psychologiczne depresji
Depresja daje szereg objawów psychologicznych, które odczuwane są przez pacjenta doświadczającego tej dolegliwości. Do najczęściej zgłaszanych objawów psychologicznych zaliczane są:
-
obniżony nastrój
-
mniej energii
-
słabsza uwaga i koncentracja
-
poczucie winy
-
niska samoocena
-
obawianie się
-
myśli samobójcze
-
pesymizm
-
utrata zainteresowań
Takie objawy mogą występować w różnym nasileniu, ale wtedy, gdy występują one często, nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej udać się do psychiatry, który będzie mógł rozpocząć odpowiednie leczenie.
Objawy somatyczne depresji
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że depresja może powodować również objawy somatyczne, czyli inaczej fizyczne. Do głównych objawów tego typu zaliczane są:
-
pogorszony apetyt
-
problemy z działaniem układu pokarmowego
-
bóle brzucha
-
bóle głowy
-
zaburzenia snu – ciągła senność lub zaburzenia snu
-
zaburzenia potencji i funkcji seksualnych
-
zaburzenia cyklu miesiączkowego
Objawy te mogą również występować w zróżnicowanym nasileniu, najczęściej w towarzystwie objawów psychicznych.
Gdzie leczyć depresję?
Osoby doświadczające objawów depresyjnych mogą udać się do lekarza jak psychiatra. Nie wymaga on skierowania i można skorzystać z jego pomocy zarówno na NFZ, jak i prywatnie.
Gdy potrzebny jest psychiatra Poznań prywatnie można dostać się do niego najszybciej. Niestety, czas oczekiwana na wizytę na NFZ może wynosić nawet kilka miesięcy, co powoduje, że w niektórych przypadkach zaostrzonych objawów depresyjnych najlepiej skorzystać z szybszego wsparcia lekarza przyjmującego prywatnie.
Więcej informacji dotyczących ofert gabinetów psychiatrycznych w Poznaniu oraz w innych miastach w Polsce można znaleźć już teraz w internecie.