Rozwój Internetu umożliwił nam szybkie poszerzanie i zdobywanie informacji, ułatwił kontakty międzyludzkie, zakupy, a nawet wypożyczanie filmów oraz książek i załatwianie spraw urzędowych. Niestety wraz z tymi wszystkimi dobrodziejstwami, jak to często bywa, pojawiły się możliwości nowego rodzaju przestępstw i internetowych oszustw. Cyberprzestępcy nie śpią – nowe sposoby i techniki oszustw rodzą się praktycznie codziennie. Na szczęście możemy się przed nimi ochronić.
Uwaga na podejrzane linki!
Najczęstsza formą internetowych oszustw jest rozsyłanie wiadomości, mających na celu pozyskanie naszych danych osobowych, numerów kart płatniczych lub haseł do banku. Nie ufaj więc wiadomościom od banków i organizacji, których nie znasz – te, aby uniknąć potencjalnych wirusów, najlepiej usuwać od razu. Do informacji pozyskanych od instytucji finansowych z których usług korzystamy, także należy podchodzić ze zdwojoną ostrożnością. Unikajmy logowania za pomocą rozsyłanych w nich linków (najlepiej robić to za pomocą strony głównej instytucji) oraz wypełniania formularzy, które żądają od nas podawania danych.
Wygrana w loterii? Nie wierz w to!
Nie daj się nabrać na tajemniczą wygraną na loterii lub spadek bo nieznanym afrykańskim przodku. To kolejna metoda wykorzystywana przez internetowych oszustów. Wiadomości tego typu łatwo poznać – napisane są zazwyczaj za pomocą automatycznego tłumacza (ich forma, stylistyka oraz gramatyka pozostawiają wiele do życzenia), a w treści zawarte są liczne obietnice milionowych zarobków. Jedyne co musimy zrobić, to przelać „symboliczną” kwotę na poczet opłat manipulacyjnych lub pokrycia kosztów usług prawnych.
Ostrożnie z dobroczynnością
Internetowi oszuści nie wahają się także przed wykorzystaniem naszej dobroci. W tym celu podszywają się pod liczne instytucje charytatywne próbując wyłudzić od nas środki finansowe. Najlepiej więc każdą wiadomość tego typu sprawdzić bezpośrednio u źródła, upewniając się w konkretnej organizacji czy faktycznie prowadzi tego typu akcję, a ewentualne datki przekazywać bezpośrednio do niej.