Spostrzegawcze, odporne na stres i opanowane

Spostrzegawcze, odporne na stres i opanowane

Spostrzegawcze, odporne na stres i opanowane

Branża security to kolejny sektor powszechnie uważany za męską domenę zawodową, w który kobiety wkraczają coraz odważniej. I doskonale się w nim sprawdzają. Są lepszymi od mężczyzn obserwatorami, potrafią trafniej analizować sytuację, są bardziej odporne na stres i bardziej opanowane. Te cechy powodują, że skutecznie zażegnują zagrożenie.

W Grupie Seris Konsalnet już 21% pracowników stanowią panie, szczególnie cenione w monitoringu oraz jako pracownicy i managerowie ochrony fizycznej w terenie.

Analizy ekspertów rynku pracy pokazują, że rok temu co trzecia aplikacja kandydatów na stanowiska w branży ochroniarskiej była składana przez kobiety. Blisko 60% z aplikujących pań zostało zatrudnionych, co daje wynik lepszy niż w przypadku mężczyzn starających się o tę samą posadę.

W sektorze security sprawność fizyczna pracownika, częściej przypisywana mężczyznom, nie jest jedynym kryterium wyboru. Liczą się także inne umiejętności i cechy charakteru, niezbędne w tej pracy. W strukturze zatrudnienia Grupy Seris Konsalnet kobiety stanowią 21% pracowników na stanowiskach, które niekoniecznie wymagają użycia środków przymusu bezpośredniego. Odsetek kobiet w Grupie stale rośnie, a możliwości zawodowe są bardzo zróżnicowane. Kobiety doskonale się sprawdzają nie tylko na pierwszej linii ochrony – uważnie wykrywają sklepowych złodziei za pomocą monitoringu, świetnie koordynują pracę grup interwencyjnych czy zarządzają zespołami pracowników ochrony fizycznej w terenie.

Kobieta w ochronie: Ilona Florczak-Skupniewicz

Ilona Florczak-Skupniewicz, Menadżer Ochrony w Seris Konsalnet, całą swoją karierę zawodową związała z branżą security. Skończyła policealną szkołę o kierunku ochrona mienia, a następnie pracowała przez 20 lat w różnych firmach jako pracownik ochrony, operator monitoringu czy dowódca zmiany. W Seris Konsalnet kieruje zespołami interwencyjnymi i organizuje oraz koordynuje ochronę na wielu obiektach.

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu kobieta pracująca w ochronie była ewenementem – mówi Ilona Florczak-Skupniewicz. – W tak wydawałoby się męskim zawodzie nie było miejsca dla tzw. słabej płci. Jednak moja ponad dwudziestoletnia kariera zawodowa świadczy o czymś dokładnie przeciwnym. Kobiety chcą i mogą być świetnymi pracownicami ochrony. Są bardzo uważne, świetnie odczytują mowę ciała i intencje osoby, którą podejrzewają o próbę czy nawet chęć popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Z doświadczenia wiem, że doskonale sprawdzają się na stanowiskach operatorów monitoringu, bo szybko analizują i wyłapują osoby, które zachowują się w podejrzany sposób. – dodaje Florczak-Skupniewicz.

 

Author: Redakcja

Dodaj komentarz