Na terenie stolicy dochodzi przynajmniej do kilku wypadków samochodowych dziennie, z czego większość jest spowodowana błędami kierowców. Winny jest stres, zmęczenie i pośpiech, który na zatłoczonych drogach nie ma litości. Większość codziennych wypadków w Warszawie to drobne stłuczki, będące standardem dla blacharza. Jako uczestnik wypadku liczymy na dwie rzeczy. Pierwszą jest zachowanie przez nas zdrowia a drugie to w szybkie pokrycie szkód i otrzymanie auta zastępczego. Czy system bezpośredniej likwidacji szkód może zapewnić nam szybkie rozwiązanie tej drugiej kwestii?
Z korzyścią dla kierowcy – działanie BLS
Zwykle po stłuczce drogowej, sprawca wypadku musiał poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym i to on wypłacał odszkodowanie poszkodowanym. Natomiast po wdrożeniu BLS to firma osoby ubezpieczonej płaci mu za straty materialne, a później załatwia między firmą ubezpieczeniową od strony sprawcy kwestię ryczałtu – zwrotu pieniędzy po likwidacji szkody. Jak możecie się domyślić przy takim rozwiązaniu pieniądze, trafiają do poszkodowanego kierowcy znacznie szybciej. Dalej jest to kilka dni oczekiwania, aczkolwiek zdarzają się wyjątki czasowe na korzyść ubezpieczonego.
Ważne ograniczenia bezpośredniej likwidacji szkód
System bls został stworzony w celu szybkiej pomocy kierowcom, których auta nie zostało doszczętnie zniszczone i uszkodzone. Jego celem jest jak najszybsze doprowadzenie do sprawności pojazdu, by ubezpieczony nie odczuł jego braku z powodu wypadku spowodowanego przez innego uczestnika ruchu drogowego. Dlatego posiadacze Porsche lub innego auta klasy premium będą musieli poczekać na dokonanie standardowej procedury. Dlaczego akurat oni? Chodzi o ustaloną z góry maksymalną wartość odszkodowania w systemie BLS, które wynosi około 30 tysięcy złotych. Dla super samochodów wykonanych z drogich materiałów to ułamek ceny, która często idzie na same kwestie kosmetyczne, nie mówiąc już o naprawach układu jezdnego czy silnika.
Duża dostępność i nowe usługi
W roku 2015 z BLS korzystało ponad 60% ubezpieczycieli. Obecnie prawie każdy wdrożył ten system i jego dodatkowe usługi, by pozyskać klienta. Oprócz tego na lepsze zmienia się obsługa klienta i tempo papierkowej roboty, bez której szybkie odszkodowania nie miałyby sensu. Nowe usługi towarzyszące BLS to przede wszystkim holowanie, wynajęcie pojazdu zastępczego i opłacenie dodatkowych badań technicznych. Warto wczytać się w ofertę swojego ubezpieczyciela, ponieważ znalazłem przeróżne warunki do spełnienia, które mogą być niekorzystne dla kierowcy uczestniczącego w wypadku. Niemniej ogólne założenie i działanie systemu sprawdza się od dobrych kilku lat.