Praca na własny rachunek – koniec z cholerycznym szefem, niezrozumiałymi wymogami zarządu, niekompetentnymi kolegami i zaharowywaniem się na cudze podróże i samochody. Bycie swoim własnym szefem to marzenie i cel wielu pracowników. Czy jednak prowadzenie własnej firmy to faktycznie taki dobry interes?
Prowadzenie własnej firmy to spora odpowiedzialność. Zwykłego pracownika nie interesuje nic – wychodzi z pracy po, teoretycznie, ośmiu godzinach i czeka na przelew pensji. To na pracodawcy ciąży odpowiedzialność zapewnienia płynności finansowej, znajomości przepisów, zapewnienia odpowiednich warunków pracy i dbanie o rozwój firmy. Prowadząc własną działalność gospodarczą , za wszystko odpowiadamy sami. Sami jesteśmy też sobie sterem i okrętem.
Zalety:
- odpowiedzialność godzinach za siebie i własne życie,
- praca na własny rachunek,
- samodzielny dobór współpracowników,
- częste kontakty z ludźmi,
- rozwój zawodowy,
- brak szefa „nad sobą”,
- zależność tylko od siebie,
- elastyczny i nielimitowany czas pracy,
- dowolność w wyborze miejsca pracy.
Wady:
- ryzyko niepowodzenia,
- odpowiedzialność za siebie i innych,
- nielimitowany czas pracy,
- duża ilość biurokracji oraz formalności,
- nieregularność i niepewność dochodów,
- konieczność nadążania za ciągłymi zmianami prawnymi i podatkowymi,
- brak płatnego urlopu,
- ciągłe tworzenie wizerunku,
- wieloletnie wyrabianie marki.
Zanim jednak założymy własny biznes musimy jednak znać nie tylko wady i zalety takiej formy zarabiania na życie, ale mieć i pomysł na firmę. Osób prowadzonych działalność gospodarczą jest wielu, wydaje się, że mało zostało biznesowych nisz na rynku, nie łatwo więc będzie się wybić. Najłatwiej mają tutaj specjaliści z zakresu popularnych dziedzin (graficy, informatycy, tłumacze) ale nietuzinkowy pomysł i rzetelność także mogą zagwarantować sukces.