Zapowiedź nadejścia konkretnej pory roku oraz temperatur i warunków, jakie będą panowały, ma podstawy w zaawansowanej meteorologii. To, że większość z zapowiedzi się nie sprawdza, a my narzekamy na kiepskie prognozy w telewizji i internecie, wiąże się z gwałtownie zmieniającym się klimatem. Od kilku dni mówi się o zimie stulecia. Jeżeli naprawdę nadejdzie taki czas, to warto się przygotować pod kątem technicznym. Co należałoby kupić, by przetrwać śnieżycę i syberyjskie mrozy?
Ciepły strój wielowarstwowy
Ubranie się na cebulkę ma dwa oblicza. W czasach, gdy nie znano odzieży termicznej człowiek, zakładał na siebie 2 pary bluz, t-shirtów, podkoszulek i najgrubszą kurtkę. Natomiast teraz wiemy, że dobra odzież termiczna może zredukować ilość warstw to trzech głównych. Te warstwy to bielizna termoaktywna, ciepła bluza i kurtka. Termiczna, przylegająca do ciała koszulka i kalesony utrzymują ciepło ciała lepiej niż gruby sweter. Niemniej musi być to wysokiej klasy produkt, który ma potwierdzone badaniami właściwości. Szukałbym czegoś w cenie od 50 złotych za element, lub od 120 złotych za komplet termoaktywny. Skarpetki i majtki z materiałów utrzymujących ciepło mogą przydać się rodzicom małych dzieci, które mają tendencję do wyziębiania się i przychodzenia do domu cali mokrzy.
Odśnieżarki na wagę złota
Jeżeli śmiałeś się z sąsiada, który kupił w zeszłym sezonie odśnieżarkę, to podczas zimy stulecia będziesz mu zazdrościł. Urządzenia takie jak traktorek ogrodowy ze spychem i odśnieżarka spalinowa ułatwią usuwanie śniegu z posesji i miejskich chodników. Zaoszczędzą czas, nerwy i siły, ponieważ nie wymagają machania szuflą. Spalinowy pług śnieżny (https://www.kaercher.com/pl/professional/odsniezarki.html) o mocy 4-5 KM wystarczy do przetrwania zimy stulecia. Warto zaopatrzyć się także w substancję pomocną przy usuwaniu lodu z chodników. Sól drogowa będzie najtańsza, ale nie polecam używać jej na podjazdach i wszędzie tam, gdzie są samochody. Zamiast tego można użyć mieszanki chlorku wapnia lub żużli z rodzaju surowców antropogenicznych.
Zabezpieczenie domu i mieszkania
https://www.youtube.com/watch?v=N5KA3o6v9Js
Skrajnie niebezpieczne warunki atmosferyczne odsłaniają wszystkie słabe punkty konstrukcji domów jednorodzinnych i braki w remoncie mieszkań. Co można zrobić, by zabezpieczyć swój dom przed zimą stulecia? Niewiele. Właściwie to nic, jeżeli nie macie czasu na ocieplanie i wymianę okien na 3-5 komorowe. Jeżeli ogrzewanie nie da rady, warto pomyśleć o wstawieniu do dużego pokoju lub sypialni kozy, lub innego wolnostojącego kominka. Tak robią w najzimniejszych rejonach świata.
Do zimy stulecia pozostało około 2 miesięcy. Czy naprawdę będziemy świadkami przełomu w pogodzie i zima pierwszy raz od lat nawiedzi Polskę z całą okazałością?