Główne języki programowania

Główne języki programowania

Iluż to entuzjastów informatyki na początku swojej kariery zaGłówne języki programowaniawodowej myśli o byciu profesjonalnym programistą. Jednak droga do sukcesu nie jest usłana różami i wymaga często wielu lat ćwiczeń i udoskonalenia swoich umiejętności. Prestiż i wysoka płaca często idzie w parze z setkami godzin ślęczenia nad kodem i powolnym jego udoskonalaniem. Jakie są najpopularniejsze języki programowania i czego warto się uczyć, by osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie?

Najpopularniejsze języki programowania

Według rankingu TIOBE z kwietnia 2014 roku, najpopularniejszymi językami programowania są:

  1. C
  2. Java
  3. Obiective-C
  4. C++
  5. C#Programowanie

Oczywiście najpopularniejszy nie oznacza jednocześnie najprostszy ani też najbardziej dochodowy. Im trudniejszy język (czyli ma bardziej skomplikowaną składnię), tym większe prawdopodobieństwo, że mniej osób go obsługuje, a tym samym taki programista jest o wiele bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Jak wygląda nauka programowania? Bardzo nudno i niestety żmudnie. To zakup odpowiednich książek, drobiazgowa nauka i poświęcenie setek godzin na pisanie kodu, sprawdzanie jego błędów (debugowanie) oraz kompilowanie. Jak się pozna zasadę działania jednego języka programowania, to przyswojenie kolejnego jest o wiele prostsze. W jakim języku najlepiej programować? Na to nie ma jednej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od zapotrzebowania na rynku pracy oraz indywidualnych predyspozycji.

Metoda żółtej kaczuszkimetoda żółtej kaczki

To nieco śmieszna, ale ponoć bardzo skuteczna metoda w walce z wszelkimi błędami. Programista stawia obok monitora gumową, żółtą kaczuszkę i linijka po linijce tłumaczy jej na głos zasady działania kodu. Podczas mówienia ma znaleźć błąd, który uniemożliwia mu kompilację programu. Pamiętajmy: jeśli coś jest głupie i działa, to tak naprawdę nie jest głupie 🙂

Pomocny może być filmik, w którym przedstawia się główne zalety i wady danego języka:

https://www.youtube.com/watch?v=Yky996Z4NmA

Author: Tomek

Dodaj komentarz