pogrzeb z urna

Jak zorganizować pogrzeb urnowy po kremacji?

Wprawdzie pogrzeby urnowe nie są tak popularne jak te odbywające się w trumnie, to jednak na ich zorganizowanie z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Jak urządzić tego typu pochówek?

Kto zajmuje się organizacją pochówków urnowych?

Aby urządzić pogrzeb urnowy po kremacji ciała zmarłego, rekomenduje się wybranie dobrego domu pogrzebowego, który w swojej ofercie ma tego typu usługę.

Gdy potrzebny jest taki dom pogrzebowy Gliwice – https://quovadis-pogrzeby.pl/ to jedno z tych miast na Śląsku, gdzie obecnie można skorzystać z szerokiej oferty, by urządzić uroczysty i zgodny z ostatnią wolą zmarłego pochówek urnowy.

Zakład pogrzebowy może w takim przypadku zaoferować kompleksową obsługę, która będzie obejmowała kremację ciała oraz sprzedaż urny i zorganizowanie pochówku – wyznaniowego albo świeckiego.

Jak odbywa się kremacja ciała?

Kremacja ciała jest procesem polegającym na jego spopieleniu w specjalnym piecu kremacyjnym.

Piece te spalają ciało umieszczone w trumnie z cienkiego drewna albo kartonu w bardzo wysokiej temperaturze. Na skutek kremacji dochodzi do powstania prochów, które są następnie mielone i umieszczane w urnie.

Przed kremacją bliscy zmarłego mogą go pożegnać w specjalnym pomieszczeniu znajdującym się w zakładzie kremacyjnym.

Jak odbywa się pogrzeb urnowy?

Pogrzeby urnowe to pogrzeby, podczas których dochodzi do pochowania urny ze szczątkami zmarłej osoby. Pod względem swojego przebiegu tego typu pochówki nie różnią się od pochowania ciała w trumnie.

Domy pogrzebowe mogą zorganizować pochówki zarówno wyznaniowe, czyli odbywające się według zasad danej religii, jak i pogrzeby świeckie, w których zamiast księdza uczestniczy mistrz ceremonii.

Warto jednak wskazać, że Kościół katolicki może nie dopuszczać do mszy pogrzebowej z urną zmarłego, dlatego w takim przypadku wskazane jest wcześniejsze zorganizowanie mszy z ciałem w trumnie, a dopiero jej późniejsze spopielenie i pochówek.

Gdzie można pochować urnę z prochami?

Urna z prochami zmarłej osoby może być pochowana w zwykłej kwaterze na cmentarzu. Także można pochować ją w istniejącym już grobie, jeżeli znajduje się w nim odpowiednia przestrzeń do dołożenia urny.

Również istnieje możliwość umieszczenia urny w kolumbarium, czyli w specjalnej konstrukcji przeznaczonej na pochowki urnowe. Ma ona formę ściany z wyznaczonymi półkami na urny. Półki są następnie zamykane za pomocą kamienia, na którym umieszcza się informacje o zmarłym.

Na razie nie ma możliwości prawnej przechowywania urny z prochami zmarłego w domu lub rozsypania ich. Należy pamiętać, że grozi za to kara grzywny albo aresztu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz