Jakie schorzenia może wywoływać alergia?

Jakie schorzenia może wywoływać alergia?

Jakie schorzenia może wywoływać alergia?

Alergia, inaczej określana również jako nadwrażliwość czy uczulenie, powoduje szereg objawów jak katar, kaszel, kichanie, wysypki skórne, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Może ona też przyczyniać się do pojawiania określonych schorzeń. Jakie choroby może wywoływać uczulenie?

Alergiczny nieżyt nosa

Jest to jedna z najczęstszych chorób powodowanych przez alergię. Może ona pojawiać się zarówno sezonowo, jak i być całoroczna.

Alergiczny nieżyt nosa, również określany jako katar sienny, jest dolegliwością, w której dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa na skutek kontaktu z alergenami.

Dochodzi wtedy do pojawienia się objawów jak:

  • wielokrotne kichanie

  • swędzenie nosa

  • obfita, wodnista wydzielina z nosa

  • objawy ze strony zatok przynosowych

  • zatkanie nosa

  • przemęczenie

  • bóle głowy

  • zaburzenia snu

Nieleczony katar sienny może przyczyniać się do rozwoju astmy oskrzelowej, dlatego warto udać się do eksperta jak alergolog Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ lub w innym mieście.

Astma oskrzelowa

Na skutek nieleczonej i ostrej alergii może dochodzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Jest to groźna choroba charakteryzująca się zacieśnianiem oskrzeli, która może powodować problemy z oddychaniem.

Osoby z astmą oskrzelową bardzo często muszą korzystać ze specjalnych inhalatorów przenośnych, które pozwalają na rozszerzenie oskrzeli w razie pojawienia się napadów duszności, trudności z oddechem.

Atopowe zapalenie skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, które zaliczane jest do wyprysków – egzem, jest rodzajem często diagnozowanej choroby w przebiegu alergii.

W atopowym zapaleniu skóry dochodzi do pojawienia się nadmiernie suchej, swędzącej, często łuszczącej się i zaczerwienionej skóry. Objawy głównie widoczne są na rękach.

AZS wymaga odpowiedniego leczenia za pomocą kosmetyków, które pozwalają zredukowanie dolegliwości i mogą obniżyć ryzyko jej nawrotów. W przypadku znacznych zmian stosowane są leki sterydowe.

Atopowe zapalenie spojówek

Osoby z alergiami często mają problemy z oczami, a dokładnie pojawiają się u nich zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu. Takie objawy mogą wskazywać na atopowe zapalenie spojówek.

To choroba alergiczna, która pojawia się na skutek kontaktu z wybranymi alergenami, najczęściej sierścią zwierząt czy pyłkami.

Anafilaksja

Groźną chorobą, jaka może pojawić się na skutek alergii, jest anafilaksja, która określana jest również wstrząsem anafilaktycznym.

Jest to dolegliwość ogólnoustrojowa, która może powodować pojawienie się objawów jak spadek ciśnienia tętniczego, obrzęk dróg oddechowych, obrzęki twarzy. Osoby z anafilaksją muszą szczególnie uważać na alergeny i unikać kontaktu z nimi. Mogą też stosować specjalne automatyczne wstrzykiwacze zawierające adrenalinę – epinefrynę.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz