Jakość widzenia do zweryfikowania online – czy to możliwe?

Jakość widzenia do zweryfikowania online – czy to możliwe?

Jakość widzenia do zweryfikowania online – czy to możliwe?

Większość z nas, przynajmniej raz w życiu, wykonywało profesjonalne badanie wzroku. Nadal jednak istnieje grupa, licząca 16 proc. Polaków, którzy nigdy nie odwiedzili specjalisty. I choć eksperci rekomendują, by nie pomijać takich kontroli i wykonywać je najlepiej co roku, to widzą oni też duży potencjał w badaniach wzroku wykonywanych w dowolnym miejscu i czasie, przy pomocy Internetu. Badania online zalecane są w przypadkach, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy pogorszenia widzenia, a w krótkim terminie brakuje nam czasu na umówienie wizyty stacjonarnej.

W dobie wszechobecnych urządzeń elektronicznych jesteśmy znacznie bardziej narażeni na występowanie dolegliwości związanych ze wzrokiem takich jak: zmęczenie, zaczerwienienie czy pieczenie oczu, uczucie suchości czy niewyraźne widzenie. Według danych Vision Express z tegorocznego „Wielkiego Badania Wzroku” obecnie blisko 55 proc. populacji w Polsce ma stwierdzoną wadę lub chorobę oczu. Kluczowym momentem jest zauważanie różnic w jakości widzenia, zarówno przez osoby stosujące korekcję wzroku jak i tych niestosujących.

Zanim jednak zdecydujemy się na wizytę kontrolną u okulisty lub optometrysty możemy zweryfikować stan zdrowia swoich oczu, korzystając z badania online takiego jak to przeprowadzane przez spółkę Easee B.V. z siedzibą w Holandii, które jest dostępne w ramach bezpłatnego programu lojalnościowego marki Vision Express – tzw. Programu Vision Care. Pod pewnymi warunkami pozwala ono ocenić, czy mamy wadę wzroku, czy ta stwierdzona wcześniej uległa zmianie, a także czy konieczna jest wizyta stacjonarna u specjalisty.

Badanie wzroku online – czy to bezpieczne?

Technologia spółki Easee B.V. została opracowana przez ekspertów medycznych i opiera się na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Utrechcie. Analizy te potwierdziły, że wartości korekcji można określić bardzo precyzyjnie za pomocą testu okulistycznego przeprowadzanego na odległość za pośrednictwem systemów informatycznych (online) i bez jednoczesnej obecności pacjenta i specjalisty medycznego. Badanie zostało oficjalnie zaklasyfikowane jako oprogramowanie medyczne, takie jak urządzenie medyczne klasy 1 CE, a co istotne każdy wynik testu jest następnie dokładnie sprawdzany przez specjalistę.

Pragnę podkreślić, że badania wzroku przeprowadzane online są każdorazowo sprawdzane i zatwierdzane przez optometrystów. W przypadku, gdy specjaliści otrzymują niespójne wyniki badania z powodu błędnie wykonanego testu, nie są one przekazywane dalej pacjentowi, a osoba wykonująca test otrzymuje odpowiednie informacje i zalecenia – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Usługa bezpłatnego badania wzroku online wykonywana przez spółkę Easee B.V. dostępna przez stronę internetową Vision Express jest przeznaczona dla osób od 16. do 45. roku życia oraz posiadających wadę od -10D do +10D z cylindrem -6D do + 6D w okularach korekcyjnych lub soczewkach. Do przeprowadzenie testu wystarczy komputer lub smartfon oraz dowolna karta o wymiarach zbliżonych do dowodu osobistego. By wykonać je prawidłowo, czyli w sposób umożliwiający uzyskanie poprawnego wyniku, należy przejść przez kilka prostych kroków:

  • zachować odległość 3 metrów od ekranu komputera lub smartfona,
  • zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia,
  • unikać przechylania głowy,
  • w trakcie testu podawać tylko prawdziwe informacje,
  • postępować zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami.

Nasze tegoroczne badania opinii pokazały, że wiele osób nadal nie sprawdza jakości widzenia regularnie, a 16 proc. nie robiło tego nigdy. To dość niepokojące dane. Między innymi dla tego grona Polaków udostępniliśmy możliwość skorzystania z usługi testu online oferowanej przez Easee B.V. w ramach bezpłatnego programu Vision Care. Pozwala ono w łatwy sposób, bez konieczności wychodzenia z domu, wykonać podstawowe badanie wzroku, które trwa od 15 do 30 minut. W ciągu kolejnych 15 minut wysyłany jest wynik testu zweryfikowany przez optometrystę – zauważa dr Grabowski i dodatkowo przestrzega: – Ważne, by mieć świadomość, że testy online nie stanowią pełnych badań wzroku, które wykonywane są stacjonarnie przez specjalistę medycznego. Nie są one w stanie zidentyfikować wszystkich problemów ze zdrowiem oczu czy podstawowych schorzeń, które ujawnia kompleksowe badanie wykonywane w naszych salonach.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz