stacja kontroli pojazdow

Kiedy należy udać się na stacje kontroli pojazdów?

Każdy kierowca zobowiązany jest do pewnych rzeczy związanych z posiadaniem auta. Jedną z nich są regularne odwiedzanie stacji kontroli pojazdów. Pracują tam specjaliści, którzy przede wszystkim oceniają stan naszego auta i czy nadaje się ono do ruchu drogowego. Warto wiedzieć, kiedy udać się na taką stację.

Czym jest stacja kontroli pojazdów?

Stacja kontroli pojazdów to organ prywatny lub publiczny, który jest upoważniony do przeprowadzenia rozmaitych badań, które mają określić czy dany pojazd nadaje się do ruchu drogowego. Na miejscu auto wjeżdża na specjalistycznie przygotowane stanowisko kontrolne, a wykwalifikowany pracownik takiej stacji przeprowadza badania. Zazwyczaj to stanowisko jest przelotowe. Wówczas budynek wyposażony jest w odpowiedniej wielkości drogę wjazdową i wyjazdową.

W skład stanowiska kontrolnego wchodzi powierzchnia pozioma, robocza i pomocnicza, a dodatkowo kanał przeglądowy, wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz wyposażenie technologiczne. Stacja kontroli w Gogolinie powinna mieć na przykład  z urządzenia do kontroli hamulców, urządzenia przeznaczonego do oceny prawidłowego ustawienia kół, przyrządu do regulacji i pomiaru ciśnienia w oponach, przyrządu do świateł czy miernika poziomu dźwięku.

Kiedy powinniśmy odwiedzić stację kontroli pojazdów?

Standardowo stacje kontroli pojazdów powinniśmy odwiedzać raz do roku, kiedy kończy nam się ważność przeglądu na przykład samochodu, którym się poruszamy. Jeśli mamy nowy samochód, na pierwszy przegląd  powinniśmy jechać w ciągu trzech lat od pierwszej rejestracji. Kolejny przegląd trzeba zrobić po dwóch latach, a później już obowiązkowy jest przegląd też do roku.

Często myli się pojęcia badania technicznego, przeglądu okresowego oraz przeglądu rejestracyjnego. Jeśli chcemy zdobyć pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, jest to okresowe badanie techniczne. Przeglądy rejestracyjne w Krapkowicach to też badanie techniczne, lecz jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce. Przegląd okresowy to wizyta w serwisie, na którą możemy się udać w dowolnym czasie.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz