Nie da się ukryć, że znaleźliśmy się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W obliczu inflacji nawet osoby, które dotychczas nie musiały sprawdzać cen w sklepach zaczynają oszczędzać. Jeżeli wydaje się nam, że wydajemy zbyt dużo pieniędzy na życie, powinniśmy poszukać sposobów na oszczędności. Co zrobić, żeby poprawić swoją sytuację ekonomiczną?
Być może zarabiasz za mało
Zanim zaczniemy myśleć o oszczędnościach, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przypadkiem nie zarabiamy za mało. Musimy zapłacić czynsz za mieszkanie, kupić jedzenie, opłacić rachunki, zapłacić za benzynę czy bilety komunikacji miejskiej. Dodatkowo wiele osób ma do spłacenia kredyty, musi opłacić czesne za studia, opłacić szkolne wycieczki dzieci. Od czasu do czasu mamy ochotę iść do kina, na basen, do restauracji. Jeżeli widzimy, że nasze zarobki nie wystarczają na pokrycie tych potrzeb nawet gdy radykalnie zmniejszymy wydatki – oznacza to, że zarabiamy za mało. W takiej sytuacji oszczędzanie będzie niewystarczające. Musimy poszukać dodatkowego źródła dochodu.
Zaplanowanie domowego budżetu to podstawa
Podstawą sprawnego gospodarowania finansami jest zaplanowanie domowego budżetu. Jest to proste, jednak zajmuje nieco czasu. Powinniśmy wypisać wszystkie swoje wpływy w danym miesiącu, odjąć od nich opłaty stałe – czynsz, raty kredytu, ubezpieczenie. Następnie kwotę, która nam pozostanie musimy rozdysponować na takie potrzeby jak żywność, odzież, kosmetyki, chemię gospodarczą, przyjemności.
Nigdy nie przekraczajmy ustalonej kwoty. Jeżeli ustaliliśmy, że miesięcznie możemy wydać 1000 zł na jedzenie – musimy się tego trzymać.
Zaplanowanie wydatków na jedzenie
Gdy wiemy już ile możemy wydać na żywność, powinniśmy stworzyć plan żywieniowy na najbliższy tydzień (jeżeli mamy wprawę, możemy zaplanować posiłki nawet na miesiąc). W tym celu pomocne mogą być gazetki promocyjne. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na jedzeniu, sprawdźmy, które produkty są dostępne w promocji. W przypadku, gdy w naszym sklepie organizowana jest promocja na indyka, możemy zdecydować, że w kolejnym tygodniu przygotujemy posiłki na bazie tego mięsa. – Sprawdź najnowszą gazetkę biedronki
Stworzenie list zakupów
Bardzo ważne jest stworzenie dobrej listy zakupów. Gdy wiemy już co będziemy jeść, musimy sprawdzić, które z produktów niezbędnych do przygotowania posiłków znajdują się w naszej kuchni. Dopiero gdy stwierdzimy ich brak – możemy dodać je do listy zakupowej. Pamiętajmy, żeby zaznaczyć jakie ilości danego produktu potrzebujemy. W ten sposób unikniemy marnowania jedzenia, a także sytuacji, kiedy kupimy czegoś za mało i będziemy zmuszeni ponownie udać się do sklepu.
Chodzimy na zakupy bez dzieci i po obiedzie
Jeżeli oszczędzanie jest naszym priorytetem, nie powinniśmy brać dzieci do sklepu. Najmłodsi członkowie rodziny traktują wyjście na zakupy jako atrakcję i bardzo chcą, żeby im coś kupić. Inną zasadą, której powinniśmy się trzymać jest chodzenie na zakupy po obiedzie. Gdy jesteśmy najedzeni, zdecydowanie łatwiej jest nam uniknąć zakupu niepotrzebnych przekąsek, które są obciążeniem nie tylko dla naszego portfela, ale też zdrowia.