Psychoterapeuta - kiedy warto szukać u niego pomocy?

Psychoterapeuta – kiedy warto szukać u niego pomocy?

Kiedy poradzenie sobie z własnymi emocjami sprawia coraz większą trudność, warto jest skonsultować to ze specjalistą. Wiele osób boi się iść do takiego lekarza ze względu na czynniki zewnętrzne. Są to jednak doświadczone osoby, które mają profesjonalną wiedzę w zakresie pomocy psychoterapeutycznej. Kiedy warto szukać pomocy u takiego specjalisty?

Czym jest psychoterapia?

W dużym uproszczeniu psychoterapia jest pracą nad powrotem do równowagi psychicznej. Często również pacjenci przyznają, że po wizytach u takiego lekarza lepiej poznają siebie i łatwiej jest im pracować nad rozwojem osobistym. Ich celem jest zmiana w przeżywaniu, postrzeganiu i myśleniu człowieka, który próbuje przepracować często traumatyczne wydarzenia z przeszłości.

Do poprawy naszego stanu zdrowia z pewnością przyczyni się dobry psychoterapeuta. Śląsk obfituje w wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają na co dzień do czynienia z różnymi przypadkami. Wizyta w gabinecie opiera się przede wszystkim na rozmowie, jednak terapeuta może zaproponować także inną formę pracy, jak na przykład pisanie, rysowanie czy odgrywanie ról. Pozwala to na skupieniu uwagi pacjenta na przyjemnej formie terapii.

Kiedy warto umówić się do psychoterapeuty?

Należy pamiętać, że skierowanie do psychoterapeuty można otrzymać od psychologa, którego kompetencje nie pozwalają na kontynuowanie terapii. Może skierować do niego również psychiatra. W przypadku leczenia zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje połączenie właśnie psychoterapii oraz farmakoterapii, czyli przyjmowania odpowiednich leków.

Sygnałem do umówienia się na terapię są także długotrwałe problemy w jakiejś dziedzinie życia. Problem z uwolnieniem się od bolesnych wspomnień to również wyraźna wskazówka do podjęcia działania.

Zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane ze zdrowiem fizycznym, dlatego w przypadku borykania się z kłopotami zdrowotnymi, które nie zostały zdiagnozowane mimo licznych konsultacji oraz badań wizyta u psychoterapeuty również jest wskazana.

Pacjenci często potrzebują dokonania zmian i chcą lepiej poznać samych siebie. Jeżeli dana osoba nie ma innych przykrych dolegliwości, również może sięgnąć po pomoc psychoterapeuty.

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Każdy specjalista wykonuje swoje obowiązki w nieco inny sposób, jednak schemat działań jest zbliżony. Pierwsze spotkanie polega na poznaniu się pacjenta i terapeuty. Kolejne dwa dają możliwość na zlokalizowanie problemów, z którymi zgłosił się pacjent. Następnie lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia. Ważne jest, aby wszystkie informacje, które przekazuje się terapeucie były szczere i prawdziwe, ponieważ tylko wtedy może on właściwie zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działanie.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz