"Rowerów nie zabraknie. Wyzwaniem dostępność konkretnych modeli"

„Rowerów nie zabraknie. Wyzwaniem dostępność konkretnych modeli”

"Rowerów nie zabraknie. Wyzwaniem dostępność konkretnych modeli"

Grzegorz Grzyb wskazuje w wywiadzie, że przed branżą rowerową kolejny bardzo dobry sezon, mimo że może przesunąć się w czasie. – Na rynku nie powinno zabraknąć rowerów, ale mogą być problemy z dostępnością konkretnych modeli – mówi wiceprezes Rometu.

Jak pandemia wpłynęła na rynek rowerowy?

Pandemia sprawiła, że wielu Polaków przesiadło się na rowery, wybierając jednoślad jako najbardziej bezpieczny i komfortowy środek transportu. Kolejnym aspektem, który napędza rynek, jest wzrost sprzedaży rowerów elektrycznych. Romet jest producentem z wieloletnim doświadczeniem, który potrafi wyczuwać oraz kreować trendy. Wsłuchujemy się w głos naszych klientów, których świadomość na temat rowerów elektrycznych jest coraz większa. Bezwzględnie, zainteresowanie jednośladami jest ogromne. Rower stał się modnym, ale również praktycznym środkiem transportu, który zyskał w pandemii. Możemy przemieszczać się komfortowo, szybko i bezpiecznie. Podejmować aktywność fizyczną bez względu na okoliczności. Wzrosty, które są zauważalne w całej Europie, wywierają wpływ na rozwój segmentu rowerów elektrycznych. Tak popularne tam eBike’i stały się najważniejszym środkiem transportu w mieście. Widzimy w tym obszarze spory potencjał także na rodzimym rynku.

Czy ten boom na rowery już minął? Czy dalej utrzymuje się na wysokim poziomie?

Zapotrzebowanie na rowery jest zdecydowanie większe niż w latach poprzednich. Swoisty boom rozpoczął się w maju ubiegłego roku, po zakończeniu pierwszego lockdownu. Polacy wyszli z domów i byli spragnieni ruchu na świeżym powietrzu. Rekreacyjna jazda na rowerze stała się powszechna – również  z powodu niewielu alternatyw- siłownie od wielu miesięcy pozostają zamknięte. Przed nami wiosna i zarazem start sezonu rowerowego w Polsce – rowerów na rynku pewno nie zabraknie, ale realnie patrząc mogą być problemy z zakupem modeli z wybranych grup tych najbardziej pożądanych, konkretnych modeli rowerów.

Czego możemy się spodziewać w tym sezonie?

Jako producent, produkujemy liczbę rowerów na podobnym poziomie, jak w analogicznym okresie w poprzednich latach, jednak zapotrzebowanie na rowery jest zdecydowanie większe i na pewno wpłynęła na to sytuacja związana z COVID-19. Wszyscy zauważamy, jak epidemia zmienia podejście do potrzeb życiowych. Rower stał się naturalnym wyborem jako środek transportu. Zaczął powszechnie dominować jako bezpieczny, bo indywidualny pojazd na dojazdy do pracy. Częściej też niż dotychczas jest wybierany rekreacyjnie, jako sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Robimy wszystko, co jest możliwe, aby sprostać oczekiwaniom klientów i zagwarantować dostępność naszych rowerów – pomimo problemów, jakie obserwujemy w branży rowerowej związanych z zapewnieniem ciągłości łańcuchów dostaw, które niewątpliwie będą miały wpływ na przesunięcie w zatowarowaniu sklepów rowerowych na początku sezonu. Zważywszy na tę sytuację, wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon rowerowy przesunie się w czasie, będzie dłuższy, ale jesteśmy przekonani, że będzie to kolejny dobry sezon dla całej branży rowerowej.

Jakie rowery kupujemy? MTB, miejskie czy gravele?

Sklepy rowerowe nie mogą narzekać na brak zainteresowania, dlatego wszystkie kategorie cieszę się dużą popularnością. W ostatnich latach rynek zawojowały gravele i wciąż mogą pochwalić się największą dynamiką wzrostu. Są one odpowiedzią na potrzeby rowerzystów ceniących sobie szybkie pokonywanie kilometrów i tę wszechstronność, jaką daje rower gravelowy – komfort pokonywania bardzo zróżnicowanego  terenu typu: szuter, błoto, piach, szosa. Jak już wspomniałem, obecnie na fali wznoszącej znajdują się rowery elektryczne. To przede wszystkim jeszcze większa przyjemność i  komfort jazdy – kto raz spróbował, będzie wiedział, co mam na myśli. To większe zasięgi i liczba pokonanych kilometrów. Kapitalnie wyrównują też szanse w zakresie różnic kondycyjnych w sytuacjach, kiedy wybieramy się na wspólne, rodzinne wycieczki.

Do rowerów podchodzimy typowo amatorsko czy profesjonalnie? Romet w swojej ofercie ma ramy karbonowe – jak dużo jest ich produkowanych/ sprzedawanych w porównaniu do tych tradycyjnych, aluminiowych?

Przede wszystkim sukcesywnie rośnie świadomość na temat rowerów, ich zastosowania, zasad użytkowania czy odpowiedniego przygotowania do sezonu. Można pokusić się o stwierdzenie, że z rowerami jest podobnie jak z bieganiem. Z każdym kolejnym biegiem, podnosimy sobie poprzeczkę na przykład poprzez planowanie startów w zawodach, zwiększając kilometraż. Rekreacja przeradza się w pasję, bez której wiele osób nie wyobraża sobie życia. Widzimy jak zmieniają się tendencje zakupowe. Polacy chętniej sięgają po droższe, lepiej wyposażone modele. Wszystko to przekłada się na fakt, że w  przypadku naszej firmy dynamika sprzedaży modeli sportowych, karbonowych to wzrost ponad 100% rok do roku.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz