handel

Wszystko o zawodzie przedstawiciela handlowego

handelPrzedstawiciel handlowy to obecnie jeden z popularniejszych zawodów. Czy tak samo opłacalny? Wiele zależy od zaangażowania samego przedstawiciela, a także jego zdolności i umiejętności handlowych. Mimo to wiele osób decyduje się na pracę na tym stanowisku. Sprawdzamy, dlaczego. Wyjaśniamy, na czym polega praca przedstawiciela. Podpowiadamy, kto najbardziej nadaje się do tego zawodu. Pokazujemy też cienie pracy przedstawiciela handlowego.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Ogólnie mówiąc sprzedażą czy też zachętą do nabywania określonych przedmiotów lub skorzystania z rozmaitych usług. Ponadto do obowiązków handlowca należą:

 • umiejętna prezentacja firmy czy marki,

 • nawiązywanie i podtrzymywanie długotrwałych relacji z nabywcą,

 • fachowe doradztwo,

 • monitorowanie działań konkurencji.

Handlowiec pełni funkcję negocjatora. Jest również odpowiedzialny za kompleksowe przygotowywanie spotkań promocyjnych.

Czy jest to zawód dla każdego?

Niestety nie. Wbrew pozorom jest to profesja, która wymaga określonych predyspozycji. Kto na pewno się w niej odnajdzie? Idealny kandydat na przedstawiciela handlowego musi posiadać następujące cechy:

 • pewność siebie,

 • wysoka odporność na stres,

 • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi,

 • przebojowość,

 • otwartość,

 • empatia,

 • perswazyjność.

Nie bez znaczenia jest też to, czy dana osoba jest chętna, by poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Dobry handlowiec, czyli kto?

W tym zawodzie liczy się nie tylko charyzma czy wiara w siebie. To również określone umiejętności. Poznaj najważniejsze z nich.

Umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi

To podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie skutecznego handlowca. Chcąc być skutecznym przedstawicielem, musisz umieć rozpocząć rozmowę i swobodnie ją kontynuować.

Zdolność samodzielnej organizacji pracy

Przedstawiciel handlowy pracuje sam. Od niego zależy, w jakim czasie wykona określone i zlecone przez szefa zadania.

Nastawienie na osiągnięcie celu

Ta umiejętność oznacza determinację oraz umiejętność samodzielnego motywowania się do działania. Bez nich trudno utrzymać się na stanowisku. Równie ciężko będzie z wypracowaniem absolutnego minimum, którego wymaga szef.

Umiejętność kreatywnego działania i myślenia

Ten zawód w dużej mierze opiera się na improwizacji. Nie zawsze bowiem uda się odpowiednio przygotować do rozmowy z klientem. Bywa, że ten zada zupełnie nieoczekiwane pytanie. Aby nie stracić jego zainteresowania, należy umieć na nie odpowiedzieć.

Kto nie nadaje się na przedstawiciela handlowego?

Z pewnością nie poradzi sobie w tym zawodzie osoba mało odporna na stres. Nie jest to także zawód dla osób niechętnych do częstych zmian otoczenia. W tym zawodzie nie sprawdzi się również osoba:

 • małomówna,

 • sztywno trzymająca się utartych schematów działania – trzeba pamiętać, że każdy klient ma inne oczekiwania, a rolą handlowca jest umiejętność odpowiedzi na nie,

 • nieprzejawiająca własnej inicjatywy,

 • niesamodzielna.

Ile zarabia handlowiec?

Tak naprawdę trudno określić widełki zarobków. Dlaczego? Ponieważ w zdecydowanej większości to, ile zarabia przedstawiciel handlowy, uzależnione jest ściśle od jego umiejętności, zaangażowania oraz kreatywności. Warto jednocześnie dodać, że wiele firm stosuje liczne dodatki do pensji. Zazwyczaj są to:

 • służbowe samochody i ważne narzędzia pracy jak laptop czy telefon,

 • fundusz reprezentacyjny,

 • ubezpieczenia,

 • pakiety szkoleniowe,

 • ubezpieczenie,

 • wejściówki na eventy czy wydarzenia związane z prezentowaną branżą i nie tylko.

handel

Czy można się nauczyć tego zawodu?

Jak najbardziej tak, mimo że nie istnieje żadna szkoła, która stricte przygotowuje do wykonywania tego zawodu. Osoba, która spełnia wszelkie wymagania oraz chce pracować, jako handlowiec ma do swojej dyspozycji szereg kursów specjalistycznych. Najbardziej polecane dotyczą takich dziedzin jak: reklama, marketing, techniki sprzedażowe, komunikacja z klientem, psychologia sprzedaży.

Zalety pracy przedstawiciela handlowego

Ten zawód wiążę się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim można naprawdę sporo zarobić. Wiele zależy od sprawnego działania i kreatywnego podejścia. Jednak dobrzy handlowcy wyciągają miesięcznie kilka tysięcy złotych. Ale pieniądze to nie wszystko. Oto inne zalety.

Możliwość ciągłego rozwoju i samodoskonalenia

Ta praca w dużej mierze polega na zdobywaniu wiedzy i pracowaniu nad własnymi słabymi i mocnymi stronami.

Szansa na nawiązanie ciekawych znajomości

Zawód przedstawiciela handlowego to praca w terenie, związana z kontaktem z różnymi ludźmi. To pozwala niekiedy na zawiązanie obiecujących znajomości biznesowych, ale również znajomości na gruncie prywatnym.

Okazja do poznania nowych miejsc

Praca ta oznacza częste podróże do innych miast, a nawet krajów. To z kolei pozwala poznać nowe zwyczaje, skosztować lokalnej kuchni czy zobaczyć coś ciekawego.

Okazja do zdobycia wiedzy w danej dziedzinie

…lub też poszerzenia już posiadanej. Dotyczy to głównie tych branż, związanych z ukończoną szkołą lub pod kątem zainteresowań czy pasji.

Brak wymogów co do wieku czy wykształcenia

To także spora zaleta tego zawodu. O to stanowisko może ubiegać się praktycznie każdy – o ile tylko pracodawca nie określi wyraźnych granic czy ram w ogłoszeniu. To daje szansę na odnalezienie się na rynku pracy także osobom długotrwale bezrobotnym czy w niepewnej sytuacji zawodowej.

Wady pracy jako przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy, jak każdy inny zawód, posiada swoje słabe strony. Oto najczęstsze minusy.

Nigdy nie wiadomo jakie będzie wynagrodzenie w danym miesiącu

Zarobki w tej branży są uzależnione nie tylko od zaangażowania. Ich wysokość zależna jest również od zainteresowania składaną przez handlowca ofertą.

Częste wyjazdy i niedogodności z nimi związane

Nie zawsze są to krótkie wypady do innego miasta. Często są to dłuższe podróże zagraniczne. To z kolei oznacza przebywanie w zupełnie innych strefach czasowych i klimatycznych. Każdego organizm może różnie zareagować na takie nagłe zmiany. Mogą pojawić się problemy zdrowotne lub ze snem.

handel

>> Czytaj więcej o tym, jak podróżowanie wpływa na sen i odpoczynek

Wystawienie na trudne i stresujące sytuacje

Praca przedstawiciela handlowego to zajęcie, które bywa wyjątkowo stresujące. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z nieprzewidzianą reakcją klienta. Kiedy indziej może na przeszkodzie stanąć awaria samochodu czy sprzętu do prezentacji. Dobry handlowiec musi potrafić zachować zimną krew w takich sytuacjach. Nie wolno mu też okazać wówczas zdenerwowania. Praca w takich warunkach często osłabia psychikę. Wywołuje też problemy ze snem.

Podsumowanie

Przedstawiciel handlowy to popularna, ale i dość wymagająca profesja. Czasy, kiedy to stanowisko mógł zająć każdy i bez większego przygotowania przeszły już do lamusa. Dzisiaj większość poważnych dużych graczy na rynku prowadzi ostrą selekcję, jeśli chodzi o dobór kandydatów na to stanowisko. Dlatego jeśli lubisz kontakt z ludźmi, potrafisz przekonać ich do swoich racji, a przy tym jesteś nastawiony na ciągły rozwój, to jest to praca dla Ciebie. W przeciwnym wypadku poszukaj czegoś innego.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz