Wymiana walut – zasady, bezpieczeństwo, kurs

Wymiana walut – zasady, bezpieczeństwo, kurs

Kiedy planujesz zagraniczny wyjazd lub wpadło Ci w oko coś na eBayu bądź innej podobnej platformie zakupowej czeka Cię wymiana walut. Jeśli zastanawiasz się, jak tego dokonać, by było bezpiecznie, a jednocześnie opłacalnie, koniecznie przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Wymiana walut – zasady

Gdy po raz pierwszy wymieniasz walutę, musisz wcześniej poznać zasady całej procedury. Jeśli decydujesz się na wymianę waluty stacjonarnie, musisz mieć przy sobie – ważny dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz oczywiście gotówkę. Cała procedura jest niezwykle prosta, szybka i odbywa się na Twoich oczach. Pieniądze otrzymujesz natychmiast i od ręki, a także bez zbędnych formalności. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, dokładnie sprawdź, czy, w jakiej wysokości i na jakich warunkach dany kantor pobierze od Ciebie prowizję. W przypadku, kiedy wymieniasz gotówkę on-line, wtedy proces jest nieco bardziej złożony. Na początku musisz założyć specjalne konto walutowe. Następnie przelać na nie sumę, którą chcesz wymienić. Kolejny krok to oczekiwanie na wpływ pieniędzy na Twoje konto. W międzyczasie powinieneś otrzymać potwierdzenia w postaci mejli z linkami lub SMS-ów z kodami.

Bezpieczna wymiana walut – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli decydujesz się na wymianę waluty za pośrednictwem banku, nie musisz się zbytnio obawiać o bezpieczeństwo Twojej gotówki. Nad całą procedurą czuwają specjalne systemy oraz odpowiednio wyszkolony personel. Kiedy jednak udajesz się z pieniędzmi do kantoru stacjonarnego, wtedy powinieneś zachować nie tylko podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sprawdź wcześniej opinie o danym punkcie w sieci, a także dowiedz się i ustal:

  • jak długo istnieje taki kantor stacjonarny;
  • czy działa legalnie;
  • czy posiada wszelkie ważne zezwolenia;
  • czy jest wpisany w Rejestrze Działalności Kantorowej.

Będąc na miejscu sprawdź, czy znajduje się w nim m.in. tablica kursów oraz sejf na gotówkę.

Dość wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniają również kantory on-line obecne na rynku od 2009 roku. Tutaj też nad wszystkim czuwa specjalny system zabezpieczeń. Jedyne, co musisz wcześniej sprawdzić, to oczywiście wiarygodność firmy. Upewnij się również, czy firma zapewnia dodatkowe zabezpieczenia, jak komunikaty w formie powiadomień na skrzynkę mejlową lub telefon komórkowy.

tabela kursy walut

Kurs wymiany walut  – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bez względu na to, w jaki sposób zamierzasz wymienić gotówkę – stacjonarnie czy online – musisz dysponować aktualną wiedzą dotyczącą kursu walutowego. Co to takiego? Kurs walut to nic innego jak cena danego środka płatniczego obowiązującego w jednym kraju np. PLN (polski złoty) przeliczna na inny środek płatniczy obowiązujący na terenie innego kraju np. GBP (funt brytyjski). Po co musisz go znać? Przede wszystkim wiedza na temat wysokości kursu pozwoli Ci ocenić, czy wymiana waluty, którą planujesz, jest opłacalna. Po drugie upewnisz się, czy nie przepłacasz na planowanych zakupach. Gdzie szukać informacji na temat kursu walut? Służą do tego tabele umieszczane w sieci, a także na platformach tematycznych. Można też zainstalować w smartfonie specjalną aplikację do śledzenia kursu walut.

Mimo iż wymiana walut wydaje się prostym zadaniem, nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę, jaka wpadnie Ci w oko na przykład w czasie przeglądania internetu lub jazdy tramwajem. Pamiętaj, że zawsze chodzi o to, by wszystko odbyło się z jak największym zyskiem dla Ciebie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na sposób lub miejsce wymiany gotówki, dokonaj porównania z co najmniej   jedną czy dwiema innymi opcjami. Zapytaj też wcześniej swój bank o taką możliwość.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz