Z miłości do planety - Wola Park przypomina o potrzebie dbania o środowisko

Z miłości do planety – Wola Park przypomina o potrzebie dbania o środowisko

Z miłości do planety - Wola Park przypomina o potrzebie dbania o środowisko

Problem piętrzących się odpadów narasta, a wraz z nim wiele innych zagrożeń dla środowiska. Aż 87 proc. tekstyliów ląduje na wysypiskach oraz w spalarniach zamiast trafić do recyklingu lub drugiego obiegu. Jednak świadomość konsumentów wzrasta, a jednocześnie popularność zyskują inicjatywy ekologiczne, takie jak Współdzielnik, zlokalizowany w warszawskim Wola Parku. Z okazji święta zakochanych Współdzielnik zachęca do wspólnego zadbania o planetę – z miłości do wymiany.

Według danych Komisji Europejskiej aż blisko 90 proc. produkowanych globalnie ubrań trafia na wysypiska lub do spalarni, przy czym okazuje się, że nawet 70 proc. z nich nadaje się do ponownego wykorzystania[1]. Właśnie dlatego rośnie potrzeba promowania postaw ekologicznych i edukowania w zakresie filozofii zero oraz less waste. Te zadania spełnia Współdzielnik – wyjątkowe Miejsce Aktywności Lokalnej zainicjowane przez Wolskie Centrum Kultury oraz Wola Park.

Współdzielnik powstał z myślą o wspólnym dbaniu o dobro planety…

Przestrzeń łączy w sobie kilka różnych funkcjonalności, które służą ułatwianiu życia w duchu circular economy i less waste. Działa przede wszystkim jako darmowy sklep, do którego każdy może przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać.

W okresie walentynkowym Wola Park zaprasza do Współdzielnika – z miłości do planety i wymiany zachęca wszystkich do skorzystania z darmowego sklepu i nadania ubraniom drugiego życia. Jednocześnie przypomina o możliwości uratowania jedzenia dzięki dostępnej we Współdzielniku jadłodzielni oraz przywrócenia do życia roślin doniczkowych w sanatorium dla roślin.

– Poprzez Współdzielnik odpowiadamy na potrzeby okolicznych mieszkańców i jednocześnie klientów Wola Parku, którzy podczas konsultacji społecznych powiedzieli nam, jak powinno wyglądać miejsce zachęcające do działania w zgodzie z zasadami ekologii. Bardzo cieszymy się, że tym samym przyczyniamy się do ograniczenia ilości odpadów, a dzięki prowadzonym we Współdzielniku eko-warsztatom również edukujemy w tym zakresie. Wszystkim naszym inicjatywom towarzyszy zasada zrównoważonego rozwoju, a poprzez nasze miejsca spotkań chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi, społeczności i planetę – mówi Anna Bozhenko, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park.

Systematycznie wzrasta świadomość zasad ekologicznej konsumpcji, jak również powstaje coraz więcej projektów promujących zrównoważone idee. Współdzielnik wpisuje się w ten trend i przeciera szlak dla kolejnych eko-inicjatyw. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa – odwiedzający Wola Park, a więc nie tylko mieszkańcy Woli, ale wszyscy warszawiacy – mogą z łatwością skorzystać z tego miejsca i zrobić coś dobrego.

 

Author: Redakcja

Dodaj komentarz