10 zawodów najczęściej poszukiwanych w 2021 roku

10 zawodów najczęściej poszukiwanych w 2021 roku

Kiedy czytamy prognozy dotyczące najbardziej poszukiwanych zawodów możemy natknąć się zarówno na profesje dość dobrze znane, jak i na nazwy, które niewiele nam mówią. W najbliższych latach potrzebni będą zarówno towarzysze osób starszych, jak i analitycy cyber – miasta czy menedżerowie ds. rozwoju sztucznej inteligencji. Póki co warto jednak skupić się na zawodach najbardziej poszukiwanych aktualnie. Na pewno pomoże to w wyborze ścieżki edukacji czy rozwoju zawodowego.

Zawody z przyszłością

Zgodnie z prognozami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ten rok i następne mają należeć do specjalistów. Jak ławo się domyślić rośnie popyt na pracowników dynamicznych branż, takich jak informatyka oraz telekomunikacja, szczególnie w obszarach związanych z nanotechnologią czy energetyką.

Lista najpopularniejszych zawodów

Oczywiście prognoz i rankingów znajdziemy wiele, ale poniższe zestawienie zawodów najbardziej poszukiwanych w roku 2021 wydaje się być bardzo konkretne i mocno osadzone w realiach.

Specjalista branży IT

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że rośnie popyt na ekspertów w tej dziedzinie. Mało tego, wciąż pojawiają się nowe stanowiska i nowe wymagania. Potrzebni są np. programiści Java, architekci IT. Przewidywania ekspertów mówią o coraz większym zapotrzebowaniu na osoby zajmujące się tworzeniem gier komputerowych, rozwojem sztucznej inteligencji i kreowaniem wirtualnej rzeczywistości.

Biotechnolog

To zawód przyszłości, wykształcenie, w które warto inwestować. Coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesną medycynę, farmakologię, specjalistów w zakresie ochrony środowiska sprawia, że rośnie znaczenie i prestiż tego zawodu.

Logistyk

Specjaliści w tym zawodzie są niezbędni w każdej branży. Jeśli tylko mamy do czynienia z produkcją, dystrybucją i sprzedażą, wiedza i doświadczenie logistyka mają kluczowe znaczenie.

10 zawodów najczęściej poszukiwanych w 2021 roku

Inżynier elektrotechnologii

Mamy tu do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zatrudnienia na przestrzeni ostatnich lat. Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się m.in. elektrotechniką, elektroniką, inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną lub komputerową.

Lekarz

Nie da się ukryć, że opieka zdrowotna w Polsce boryka się z wieloma problemami. Zbyt mała ilość lekarzy, wykwalifikowanego personelu to główna bolączka. Dlatego zawsze prestiżowy zawód lekarza zyskuje na znaczeniu i mamy tu do czynienia ze stałym, bardzo dużym zapotrzebowaniem. Większym zainteresowaniem cieszą się także zawody związane z medycyną estetyczną, psychologią i fizjoterapią.

Trener i dietetyk

Największy wpływ ma zmiana naszych nawyków i trybu życia. Coraz więcej osób stawia na zdrowy ruch, zbilansowaną, indywidualną dietę. Nie bez powodu wielu trenerów podnosi swoje kwalifikacje, dokształca się w zakresie dietetyki.

Specjalista / Doradca ds. finansowych

Mało stabilna sytuacja ekonomiczna, niejasne perspektywy emerytalne, ale także spore dochody wielu osób sprawiają, że specjaliści ds. finansów osobistych zyskują na znaczeniu. Jak zabezpieczyć sobie pewną emeryturę, gdzie mądrze i bezpiecznie inwestować? Jak radzić sobie z podatkami, ubezpieczeniami? Niewątpliwie specjaliści w tej dziedzinie będą mieli co robić w najbliższej przyszłości.

Analityk big data / Data scientist

Tajemniczo brzmiąca nazwa definiuje jeden z najbardziej pożądanych i potrzebnych zawodów. Praktycznie wszystkie podmioty gromadzą teraz ogromne ilości danych z różnych dziedzin, a ich rozumienie i analiza mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju. Praca ta wymaga dużej wiedzy, m.in. z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki

Grafik komputerowy

Wiadomo, że „kupujemy oczami”, a zatem zawód grafika będzie zyskiwał na znaczeniu. Liczy się wiedza, doświadczenie, ale także kreatywność i nieszablonowe podejście do zadań.

10 zawodów najczęściej poszukiwanych w 2021 roku

Pracownik naukowy

To kolejny zawód, którego rosnąca popularność wynika z dynamiki rozwoju nowoczesnych technologii i nauki. Zyskują na prestiżu zawody związane m.in. z matematyką, chemią, fizyką medycyną oraz inżynierią.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz