6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy

6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy

6 rzeczy, które poprawią twoje samopoczucie w okresie menopauzy

Menopauza to punkt zwrotny w życiu wielu kobiet. Ten symboliczny moment określa przejście do etapu pełnej dojrzałości.  Ponieważ jednak codzienność w tym okresie może przysporzyć wielu wyzwań, warto zatroszczyć się o poprawę swojego komfortu i samopoczucia. Jak? Stawiając na 6 prostych rozwiązań. 

Postaw na przygotowanie i skorzystaj ze wsparcia

Zmiany w wyglądzie fizycznym, wahania nastrojów, uderzenia gorąca oraz inne objawy towarzyszące menopauzie mogą okazać się dużym wyzwaniem dla kobiet, które nie miały możliwości, aby odpowiednio przygotować się do tego etapu. Dlatego, o ile to możliwe, warto jeszcze przed pojawieniem się menopauzy postawić na odpowiednie przygotowanie. A jak mówi dr n. hum. Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka seksualna, pierwsze kroki można podjąć już w okolicach 35 roku życia:

Lubię metaforę menopauzy jako zatrzymanego pociągu na stacji o tej nazwie. Jeśli nie określimy jej lokalizacji i zatrzymamy się zbyt gwałtownie, trudno nam będzie wyhamować, pojawi się stres i opór.  Menopauza to dobry czas na gruntowny przegląd stanu zdrowia i tego, co ma dla nas znaczenie przed dalszą podróżą w życie, dlatego warto przygotować się do tego momentu wcześniej i dać sobie prawo do korzystania ze wsparcia.

Już w okolicach 35 roku życia warto poruszyć temat premenopauzy ze swoim lekarzem prowadzącym- to pierwszy krok związany z oswajaniem tematu. Jeśli nasze mamy, babcie lub starsze siostry są spełnionymi dojrzałymi kobietami, to mamy szczęście, ponieważ rozmowy z nimi mogą być niezwykle wzmacniające. Poza skorzystaniem z rodzinnych emocjonalnych zasobów (jeśli takie są) bardzo cenne jest znalezienie kręgu kobiet, które podchodzą do tej fazy życia rozwojowo i będą pozytywnie wpływać na naszą postawę wobec siebie. Rozpoczęcie własnej psychoterapii w tym czasie też może okazać się niezwykle owocną formą zadbania o siebie.

Rozmawiaj z partnerem i nie rezygnuj z seksu

Menopauza to nie tylko sprawa kobieca, dlatego warto porozmawiać i przygotować na nadchodzące zmiany również partnera. Taki rodzaj wsparcia jest niezwykle istotny, a rozmów na ten temat nie należy się wstydzić. Dr n. hum. Alicja Długołęcka podkreśla, że w tym okresie niezwykle istotna jest wzajemna otwartość:

Menopauza to nie tylko sprawa kobiet. Jeśli żyjemy w związku, przechodzenie z jednej fazy życia w drugą i czułe zrozumienie tych procesów dotyczą obojga! Dlatego warto być uważną na siebie i partnera i nie „zamiatać pod dywan” trudnych emocji związanych ze  zmęczeniem, dezorientacją i niepokojem. Zrozumienie i troska ze strony tej drugiej osoby może stanowić bezcenne wsparcie w tym kilkuletnim procesie zmian. Wzajemna otwartość jest nieodłącznym elementem bliskości, również erotycznej. Czułość, zaufanie i akceptacja zmian bardzo sprzyjają wejściu w nową, piękną fazę związku, w której może być dużo miejsca na większe zrozumienie i seksualną otwartość.

Menopauza z pewnością nie oznacza erotycznej emerytury, jest szansą na nowe otwarcie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że seks ludzi dojrzałych pod każdym względem sprzyja zdrowiu! Skutkuje dobrym ukrwieniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, wzmacnia układ krążeniowy tak w ogóle, sprawia przyjemność, więc jest skorelowany z radością życia, a orgazmy wyzwalają wydzielanie oksytocyny, która działa więziotwórczo, czyli sprzyja budowaniu miłości w związku – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

Miej przy sobie zestaw wsparcia

Aby w okresie menopauzy zapewnić sobie jak największy komfort w każdej sytuacji, dobrze jest mieć w torebce „zestaw wsparcia”. Na sytuację, w której doświadczamy nagłych uderzeń gorąca przydadzą się chusteczki nawilżane, mały dezodorant oraz bawełniany top na zmianę, tak aby móc pozbyć się uczucia dyskomfortu wywołanego nagłym wzrostem temperatury ciała. W zestawie wsparcia nie może również zabraknąć kilku wkładek higienicznych lub podpasek. Warto mieć ze sobą również butelkę wody, a także  elementy, które pomagają nam w rozluźnieniu – np. gumę do żucia, odtwarzacz z ulubioną muzyką lub zdrową przekąskę.  Dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie do zestawu suplementu diety zawierającego ekstrakt z szafranu, który – stosowany regularnie – przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, pomaga w relaksacji oraz utrzymaniu pozytywnego nastroju. Ekstrakt z szafranu znajduje się między innymi w suplemencie diety Jasnum Mood.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz