Gdzie są młodzi programiści szukający pracy?

Gdzie są młodzi programiści szukający pracy?

Gdzie są młodzi programiści szukający pracy?

10 kandydatów do pracy, 10 firm i 1,5 godziny intensywnych rozmów z absolwentami infoShare Academy. Tak zapowiada się drugi speed dating, który już 9 marca odbędzie się w Olivia Centre w Gdańsku. Tym razem kandydatami będą wkraczający na rynek pracy programiści. Dla rekruterów do działów IT pojawia się zatem wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktu z poszukującymi pracy absolwentami jednej z najlepszych akademii IT w Polsce.

Braki kadrowe to jedna z największych bolączek firm IT na całym świecie. Dynamicznie rozwijający się e-świat powoduje, że zainteresowanie wykwalifikowanymi programistami utrzymuje się na wysokim poziomie od wielu lat, a czas pandemii, gdy znaczna część firm przeniosła swoje usługi do sieci, dodatkowo wzmógł zapotrzebowanie na kompetentnych ekspertów internetowego świata. infoShare Academy od lat kształci kadry IT na blisko 50 kursach, które dostępne są zarówno zdalnie z trenerem na żywo, jak i na platformie online.

Z kolei Olivia Centre…

…od lat prowadzi szereg projektów akceleracyjnych, w których nie tylko organizuje randki rekrutacyjne, ale również programy mentoringowe. W ich trakcie doświadczeni przedsiębiorcy pomagają wejść na ścieżkę kariery młodym ludziom, dopiero przygotowującym swoją ścieżkę zawodową lub też pomagają w przebranżowieniu się i doszkoleniu osobom, które chcą rozwinąć swoje kompetencje lub zmienić swój profil zawodowy. W naszym coworkingu zorganizowaliśmy dziesiątki randek biznesowych – online i offline! – potwierdza Martyna Czarnobaj – Borowska, project manager z coworkingu O4 w Olivia Centre. Szybkie randki biznesowe pomogły zarówno naszym coworkerom, jak i rezydentom Olivia Centre, zaoszczędzić czas, znaleźć potencjalnych klientów i partnerów biznesowych, a także wypromować swoje usługi. Przykładowo, w styczniowej edycji na 16 pracodawców, którzy poszukiwali kandydatów do pracy, aż 10 z nich znalazło wymarzonego pracownika w czasie zaledwie 90 minutowego wydarzenia.

W czasie speed datingu oferujemy firmom możliwość spotkań z osobami, które zaczynają swoją drogę w obszarze IT i poszukują pracy jako junior developerzy – mówi Katarzyna Prokopowicz, Head of HR i członek zarządu w infoShare Academy. Zapotrzebowanie na programistów obecnie jest ogromne, więc taka inicjatywa może pomóc pracodawcom dotrzeć do najlepszych juniorów, wdrożyć ich do zespołów i zyskać lojalnych pracowników, którzy z pewnością docenią daną im szansę rozwoju. Mamy oczywiście świadomość, że sam speed dating nie pozwoli dokładnie poznać kandydata, ale kilka głównych umiejętności technicznych i kompetencji miękkich można zweryfikować i później zaprosić wybrane osoby na pełne rozmowy kwalifikacyjne w ramach standardów rekrutacji w każdej z firm biorących udział w projekcie – dodaje Katarzyna Prokopowicz.

Aby usprawnić cały proces przed wydarzeniem pracodawcy otrzymują CV kandydatów, a kandydaci otrzymują opis firm, które biorą udział w wydarzeniu. 9 marca odbywa się speed dating, który tym razem odbędzie się online. W jego trakcie dziesięciu kandydatów spotka się z przedstawicielami dziesięciu firm. Każda rozmowa trwa 6 minut i ma formę spotkań jeden na jeden. Co ważne, podczas wydarzenia będzie czas na feedback ze strony pracodawcy oraz ze strony kandydata, dzięki czemu obie strony będą miały szansę otrzymać cenne uwagi po zakończeniu spotkania – podkreśla Martyna Czarnobaj – Borowska.  Po zakończeniu spotkania pracodawcy otrzymają anonimowy, zbiorczy feedback od kandydatów oraz kontakt do nich, aby mogli umówić się na pogłębione rozmowy – oczywiście Pracodawcy umawiają się z kandydatami, z którymi „zaiskrzyło” podczas speed datingu.

Kim są potencjalni kandydaci, którzy wezmą udział w tej edycji? W większości są to osoby z doświadczeniem zawodowym, które rozpoczynają swoją karierę w branży. Bootcampy, w których uczestniczą kursanci obejmują około 450 godzin nauki. Uczestnicy w praktyczny sposób przygotowują się do stanowisk juniorskich w następujących obszarach: junior C#/.NET developer, junior Front-end developer, junior Python developer, Junior Java developer, Junior Data Scientist, Junior UX/UI designer. Absolwenci osiągają poziom pozwalający im na rozpoczęcie kariery w branży IT na stanowiskach juniorskich. Uczestnicy kursów przechodzą przez bardzo intensywny kurs złożony z kilkunastu modułów, nastawiony na praktykę – podkreśla Martyna Czarnobaj – Borowska.  Dzięki temu są w stanie szybko wdrożyć się w zadania. Oczywiście wiele zależy od wymaganego w firmie stacku technologicznego. Z naszego doświadczenia obserwujemy, że najwięcej osób, które wyrażają chęć przebranżowienia, znajduje pracę w okresie do 3 miesięcy po ukończeniu kursu. Najlepsi kandydaci otrzymują propozycje zatrudnienia jeszcze w trakcie trwania bootmcampu. infoShare otrzymuje wysokie noty zarówno od uczestników szkoleń, jak i od pracodawców zatrudniających absolwentów.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz