Iluzje optyczne

Iluzje optyczne

Iluzje optyczneNiesamowite, jak łatwo jest szukać ludzkie zmysły, a zwłaszcza wzrok. Pewnie nie raz spotkaliście w sieci i w telewizji rozmaite iluzje optyczne, które mają na celu zwiedzenie naszych oczu. Oszukany mózg zaczyna postrzegać rzeczy całkowicie inaczej ukazywane mu kolejno obrazy.W którą stronę kręci się kobieta? W prawo? W lewo? Wystarczy chwilkę się skupić i zobaczyć, że może obracać się w obie strony i to zmieniać w dowolnym momencie!

kręcąca sie kobieta
W którą stronę kręci się kobieta?

Jak to się dzieje? Przede wszystkim wpływ kontrastów, cieni i kolorów narzuca naszemu mózgowi określony rodzaj percepcji. Dochodzą do tego jeszcze nasze doświadczenia, a raczej skojarzenia pewnych sytuacji, przedmiotów lub obrazów, które przypominamy sobie w tego typu momentach. Wydaje nam się, że patrzymy na jedną rzecz, chociaż w rzeczywistości może być to zupełnie co innego.

kolor kwadratu
Oba kwadraty mają ten sam kolor!
balkon czy gleba
Góra czy dół?

Najbardziej popularne iluzje optyczne bazują na kontrastach kolorystycznych, igraniu z odległościami oraz brakiem jednoznacznego zaznaczenia początku lub końca jakiejś rzeczy. Istnieje wiele iluzji optycznych: tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka.

W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę na prace kanadyjskiego artysty Roberta Gonsalvesa: zaciera się wyraźna granica między kolejnymi planami, niemniej da się zauważyć konkretny moment, w którym autor zaczyna igrać z odbiorcą. Wystarczy tylko przez dłuższą chwilę skupić się na danym obrazie:iluzje Robert 1

Iluzje Robert 4

Iluzje Robert 3

iluzje Robert 2

Źródło: https://www.facebook.com/RobGonsalves.Official/

https://youtu.be/KcmZG0h1CeM

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz