Internet w komórce

Internet w komórce

internet orangeJaki internet w komórce wybrać? 3G, 4G a może internet satelitarny? Czy się różnią między sobą? Czy to ma wpływ na jakość usługi (zasięg i prędkość przesyłu danych) i bezpośrednie przełożenie na cenę?

Nie tak dawno temu…

satelity wokól ZiemiJeszcze kilka lat temu użytkownicy telefonów komórkowych mogli sobie pomarzyć o dostępnie online z poziomu telefonu komórkowego. Jedynie wybrane osoby korzystały z usługi internetu satelitarnego. Był on wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach, zaś samo połączenie można określić mianem średniej jakości. Opóźnienia sygnału od momentu wysłania do momentu uzyskania odpowiedzi, zakłócenia spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz niska przepustowość pasma były na porządku dziennym. Internet satelitarny posiada minimalną przepustowość od 15kbps przy wysyłaniu i 60kbps przy odbieraniu. Może być wykorzystywany praktycznie do odbioru maili i wysyłaniu niewielkich wiadomości. Sprawdza się on w martwych internetowo punktach globu, czyli na morzach, pustyniach i innych miejscach uniemożliwiających normalny dostęp sieci. I chociaż systematycznie poprawiano jakość sygnałów i szybkość transmisji, to na szczęście dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej dla przeciętnego użytkownika sieci komórkowej, który może korzystać z opcji 3G lub 4G.

Czym się różni 3G a 4G?

talerze komunikacyjne3G, czyli telefoniczna sieć cyfrowa trzeciej generacji, wykorzystuje segment naziemny od odbioru internetu, dzięki czemu użytkownik na równi może korzystać z usług wideo-rejestracji, dźwięku i pakietu danych. Pozwala to na bezproblemowe korzystanie z witryn internetowych, odbywania wideo-rozmów, oglądania telewizji oraz wysyłania mmsów i pobierania aplikacji. Wielkość pakietów danych i ich ceny są różne, w zależności od operatora (tutaj można zobaczyć przykładowe ceny: http://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4000377384,title,Pakiet-3G,article.html).

Sieć 4G to już wyższy standard technologiczny. Czym się różni od swego poprzednika? Pozwala na przesył dźwięku i obrazu za pomocą komutacji pakietów w protokole IP, czyli, mówiąc prościej, dzieleniu danych na kawałki i ich niezależnym wysyłaniu węzłami sieci. Większość udogodnień polega na uproszczonej architekturze sieci komunikacyjnej. Należy podkreślić fakt, iż Polska jest czwartym krajem na całym świecie (!!!), który wprowadził powszechnie tego typu transmisję.

Author: Tomek

Dodaj komentarz