Jak Polacy oceniają swoją wagę po dwóch latach pandemii?

Jak Polacy oceniają swoją wagę po dwóch latach pandemii?

Jak Polacy oceniają swoją wagę po dwóch latach pandemii?

Jak wynika z najnowszego raportu zrealizowanego na zlecenie marki Berimal, w ciągu dwóch lat epidemii COVID-19 blisko 40% Polaków przybrało na wadze. Wpływ na pojawienie się dodatkowych kilogramów miała przede wszystkim konieczność pracy z domu, siedzący tryb życia oraz stres i niepewność wywołane nową sytuacją. Na przyrost masy ciała częściej wskazywały kobiety.

Ostatnie kilkanaście miesięcy były wyjątkowo trudnym okresem dla zdrowia i samopoczucia Polaków. Konieczność przeorganizowania życia w wielu aspektach, w tym zawodowym oraz prywatnym, była niezwykle stresującym doświadczeniem. Wzmożona produkcja kortyzolu spowodowała między innymi, że znaczenie częściej sięgaliśmy po niezdrowe przekąski. A te, w połączeniu z pracą w trybie home-office, brakiem aktywności fizycznej
i spowolnieniem procesów metabolicznych sprawiły pojawienie się dodatkowych kilogramów aż u 40% mieszkańców naszego kraju. Tym samym na wagę powyżej normy wskazuje już połowa Polaków.

Zmiany na wadze podczas pandemii

Ile dodatkowych kilogramów pojawiło się na wagach Polaków w ostatnich 24 miesiącach? Średnio od 3 do 5. Na taki przyrost masy ciała w okresie epidemii COVID-19 wskazywała największa liczba badanych, bo blisko 20%. Kolejne 11% mówi o wzroście na poziomie od 6 do 10 kilogramów, a 4% zauważyło więcej niż 10 kilogramów. Na zwiększenie masy ciała w ostatnich dwóch latach nieco częściej wskazywały kobiety niż mężczyźni (40% vs 37%).

Czas pandemii był dla wszystkich bardzo dużym wyzwaniem. Zmiany, które przyszły nagle, spowodowały nie tylko duży stres, ale też brak możliwości odpowiedniego przygotowania się do funkcjonowania w nowych warunkach. Aż 43% uczestników badania realizowanego dla marki Berimal wskazało, że w czasie pandemii ich tryb życia stał się bardziej siedzący – wszystko za sprawą konieczności pracy z domu. Co więcej, ponad połowa Polaków (51%) odczuwa spadki nastroju, a 41% żyje w ciągłym stresie. To czynniki, które miały bardzo duży wpływ na wzrost masy ciała w ciągu ostatnich dwóch lat – podkreśla Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementu diety Berimal Metabolizm.

Mimo niesprzyjających warunków, waga 51% Polaków w okresie dwóch lat epidemii COVID-19 nie zmieniła się. Tę samą masę ciała co przed pandemią utrzymało 57% mężczyzn oraz 45% kobiet. Spadek wagi od 1 do 5 kilogramów zanotowano w przypadku 7% badanych, natomiast u 4% masa ciała zmniejszyła się o 5 kilogramów lub więcej. Warto jednak dodać, że w pandemicznej rzeczywistości kobiety, w porównaniu do mężczyzn, nieco częściej chudły (15% vs 6%).

Waga – oceniamy samych siebie

Jak dodatkowe kilogramy, które pojawiły się w okresie pandemii, wpłynęły na ogólną sytuację Polaków w tym zakresie? Już 50% badanych wskazuje, że ich masa ciała wynosi więcej, niż przewidują normy. Najpowszechniejszym odstępstwem jest to od 5 do 15 kilogramów, określane mianem lekkiej nadwagi – wskazało na nią aż 21% badanych.  Blisko co piąta osoba (17%) określa swoją wagę: „Nieco powyżej normy” (przekroczenie od 3 do 5 kilogramów), a blisko co dziesiąty (9%) podkreśla, że ma dużą nadwagę – to dodatkowe od 15 do 30 kilogramów. Bardzo duża nadwaga, wynosząca powyżej 30 kilogramów, dotyczy 2%.

Wśród osób oceniających swoją masę ciała przez pryzmat dodatkowych kilogramów, 54% stanowią kobiety, 46% mężczyźni. Kobiety znacznie częściej wskazują na przekroczenie normy o wartości od 5 do 15 kilogramów (lekka nadwaga, 26% kobiety, 16% mężczyźni). Panowie natomiast najczęściej mówią o przekroczeniu wagi o dodatkowe od 3 do 5 kilogramów. 37% Polaków ocenia, że ich waga jest w normie, 13% wskazuje na niedowagę.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz