Kawa na kilka sposobów

Kawa na kilka sposobów

Pobudzający, kojarzący się z domem i ciepłym kominkiem zapach, orzeźwiający smak i fascynacja jaką budzi od stuleci – taka jest właśnie kawa. Małe, niepozorne ziarenka mające zdecydowanie więcej miłośników niż przeciwników, większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranku. Zdarzają się też osoby, które na jednej filiżance tego energetyzującego napoju nie kończą.

Kawa na kilka sposobów


Kawę można pić na wiele sposobów. Są miłośnicy kaw podawanych z dużą ilością spienionego mleka i licznymi syropami smakowymi, są też i ortodoksyjni kawosze – ceniący mocny napar prosto z ekspresu do kawy. A TY, jak pijesz swoją kawę?


PRL i zalewajka

Przez całe lata, w naszym kraju istniał jeden, słuszny sposób parzenia – zalewajka, parzącha lub kawa po turecku – nazwy zmieniały się w zależności od regionu, domu lub widzimisię personelu kawiarni. Zawsze jednak był to ten sam napój – świeżo zmielona kawa zalana wrzątkiem. Mocna, gęsta i prosta do przyrządzenia – jednak nie potrafiła oddać w pełni smaku i aromatu kawowych ziaren.

Jak z kawiarni

Po latach PRL-owskiego sposobu parzenia kawy nastał w końcu bum na kawy z ekspresów ciśnieniowych. Firmy takie jak Krups i ich liczna konkurencja prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej przystępnych cenowo ekspresów do kawy, starając się przy tym nie tracić nic z jakości samego naparu (doskonałym przykładem jest tutaj wyjątkowo udana linia ekspresów Krups: Dolce Gusto).

Kawa na kilka sposobów

W rytmie slow

Na przeciwnym biegunie szybkiej kawy z ekspresu stoi kawa zaparzona za pomocą jednego z modnych dzisiaj dripperów. Ten napój nadaje się idealnie na bardzo leniwe poranki, celebrowane wolno i z całą rodziną. Tej kawy nie da się zaparzyć szybko i niedokładnie – woda musi mieć tutaj idealna temperaturę, trzeba też ją dokładnie odmierzyć i uzbroić się w cierpliwość lub dobrą książkę. W zamian dostajemy kawę nietypową – łagodną o dokładnie wyczuwalnym smaku.

A zainteresowanym innymi ciekawostkami wprost z kawowego świata polecam artykuł: https://zaradnakobieta.pl/9854.wszystko-co-chcecie-wiedziec-o-kawie-ale-boicie-sie-spytac

Author: Tomek

Dodaj komentarz