Kocioł jednofunkcyjny – komu się przyda?

Kocioł jednofunkcyjny – komu się przyda?

Właściciele mieszkań nie mają kłopotów ani z ogrzaniem swoich czterech kątów, ani z bieżącą, ciepłą wodą. Ciepło do ich kaloryferów najczęściej dostarczane jest z miejskiego przedsiębiorstwa centralnego ogrzewania. Gorąca woda natomiast pochodzi z tego samego źródła lub jest ogrzewana nadal modnymi w naszym kraju piecykami gazowymi (popularnie zwanych „junkersami” od pioniera i lidera tej gałęzi produktów). Szczęśliwi posiadacze domów nie mają już tego komfortu. Sami muszą pomyśleć o ogrzaniu swojego domostwa. Do wyboru mają kotły dwu lub jednofunkcyjne. Przyjrzyjmy się tym ostatnim.

Dwu czy jednofunkcyjny?

Oba rodzaje kotłów służą do ogrzania budynków. Różnica, jak sama nazwa wskazuje, tkwi w dodatkowej funkcji, w jaką wyposażone są kotły dwufunkcyjne. Te ostatnie podgrzewają także i wodę, podczas gdy kotły jednofunkcyjne służą wyłącznie do ogrzania domu. Aby spełniał podwójną funkcję, konieczna jest instalacja osobnego podgrzewacza pojemnościowego. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na kotły jednofunkcyjne? Odpowiedź jest prosta – są one znacznie wydajniejsze i doskonale sprawdzają się w większych lub liczniejszych domach i rodzinach.

Dlaczego kocioł jednofunkcyjny?

Do niewątpliwych zalet kotła jednofunkcyjnego należy jego cena. Kocioł ten jest bowiem znacznie tańczy niż dwufunkcyjny kombajn. Ważną cechą jest także możliwość dostarczenia ciepłej wody do znacznie oddalonych od siebie punktów poboru. Zastosowanie osobnego zasobnika sprawia, że możliwe jest zastosowanie cyrkulacji, dzięki czemu po odkręcenie kurka, nie trzeba czekać aż dopłynie do niego ciepła lub gorąca woda.

Kocioł jednofunkcyjny – komu się przyda?

Kocioł tego typu można także kupić w rożnych wersjach – stojącej lub wiszącej, co jest znacznym ułatwieniem w przypadku ograniczonego miejsca w kotłowni. Niektóre modele wyposażone są także w wyjątkowo solidne i trwałe wymienniki ciepła wykonane z żeliwa, które doskonale nadają się do montowania nawet w starszych typach instalacji grzewczych.

Kocioł jednofunkcyjny – komu się przyda?

Kocioł jednofunkcyjny nadaje się praktycznie do każdej instalacji. Niestety przy kotłach dwufunkcyjnych nie ma już tego komfortu. Działać może też na różne rodzaje paliwa, w tym paliwa stałe oraz oleje opałowe, a także, z wiadomych przyczyn najbardziej ostatnio popularne, na gaz.

Author: Tomek

Dodaj komentarz