Kominek w bloku? Nic trudnego!

Kominek w bloku? Nic trudnego!

Kominek w bloku? Nic trudnego!

Ze świecą szukać osób, które mając własny, jednorodzinny domek, nie mogą pochwalić się stylowym kominkiem. Jednakże badania socjologiczne jednoznacznie dowodzą, iż zdecydowana większość Polaków mieszka w blokach. Czy w związku z tym nie mogą oni marzyć o posiadaniu własnego kominka? Wręcz przeciwnie, każdy z nas może stać się właścicielem kominka!

Kominek w bloku? Czy to możliwe?

Kominek
Tradycyjny kominek w domku jednorodzinnym

Tak! Oczywiście mowa o nowoczesnym, ekologicznym kominku, który nie wymaga specjalnych zabudować ani też wiercenia dziur w ścianie w celu rozprowadzenia instalacji cieplnej. Obecne przepisy prawne nie pozwalają na montowanie kominka w mieszkaniach wielorodzinnych, ale zezwalają na instalację biokominka. Dlaczego stanowi on wyjątek? Wynika to z jego działania: nowoczesny kominek do mieszkania w bloku wykorzystuje do spalania naturalne biopaliwo, które wydziela jedynie… dwutlenek węgla! Paliwo jest wytwarzane z fermentacji biomasy (zbóż, kukurydzy, buraków itp.), która uwalnia alkohol. To właśnie on, w trakcie spalania, wydziela dwutlenek węgla. Jego ilość jest porównywana do tej, którą wydala człowiek, dlatego jest nie ma ograniczeń w montowaniu biokominków. Nie ma też problemu z sadzą, popiołem i dymem. Nowoczesny biokominek może wyglądać jak małe dzieło sztuki – jego aranżacja zależy już wyłącznie od wyobraźni właścicieli. Można na nim stawiać różne dekoracje, a do samego palenia użyć eterycznych olejków zapachowych, które nie tylko nawilżą powietrze, ale też wprowadzą domowników we wspaniały nastrój.

A co ze starymi kamienicami?

Kominek w bloku
Źródło: kratki.pl

Wiele młodych osób narzeka, że mieszkania w starym typie budownictwa, jakim są kamienice, są niewygodne, a ich ogrzewanie elektryczne pochłania spore kwoty finansowe. I tu na pomoc przychodzą innowatorskie rozwiązania technologiczne. Stare piece można wymienić na kominek w kaflu, czyli przerabia się piec, pozostawiając kaflową zabudowę (ewentualnie można zburzyć starą i zbudować nową) i wymieniając sam wkład i drzwi kominkowe. Takie unowocześnienie nie tylko pozwala na znaczne oszczędności grzewcze, ale również znacznie uatrakcyjnia wizualnie pomieszczenie, w którym jest kominek. Obok takiego pieca można suszyć zioła, a na samych kafelkach aromatyczne grzyby. Nie trzeba się martwić na zapas w związku ze sprzątaniem, ponieważ sama konserwacja takiego kominka w kaflu jest bardzo prosta – czyści się go przy użyciu wilgotnej ściereczki, nie trzeba kupować żądnych drogich past i płynów.

Zachęciłem Was do instalacji własnego kominka? 🙂

Author: Tomek

Dodaj komentarz